17.7 C
Pristina
15.5 C
Zurich
More

  Pse është e rëndësishme të uleni në gjunjë kur flisni me fëmijët tuaj

  spot_imgspot_img

  Psikologët Carl Roger dh Richard Farson, në vitin 1957, krijuan një koncept të ashtuquajtur ‘degjimi aktiv’, i cili sugjeron prindërit që kur flasin me fëmijët e tyre, të ulen në nivelin e fëmijës, duke i përcjell kështu ndjenjën që po dëgjon përmes kontaktit vizual dhe të kuptojë kështu edhe atë se çfarë ndjen fëmija dhe jo vetëm atë që thotë ai.

  Është shumë e rëndësishme të uleni në gjunjë duke i dhënë fëmijës qetësi, përveç kësaj, ai do ndjehet i barabartë me prindin dhe do e flas më lirshëm atë që do të thotë./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...