11.3 C
Priština
More

  Pastrimi dhe organizimi

  spot_imgspot_img

  Si të eleminoni papastërtitë dhe erën e keqe të lavatriçes

  Një ndër zakonet që kemi trashëguar nga e shkuara është vënia e lavatriçes të dielën. Për shumë zonja dhe zonjuash e djela, që presupozohej të ishte ditë pushimi, është...

  Nuk e keni bërë më parë, por duhet të hidhni gjithmonë tre lugë sheqer në lavatriçe

  Jo të gjithë e dinë, por sheqeri, përveç shijes së ëmbël dhe vlerave të larta kalorike, ka edhe disa avantazhe të tjera. Sheqeri vepron si një freskues i rrobave. Zhysni rrobat...

  Gjërat në shtëpi që nuk duhet t’i pastroni me ujë!

  Uji është pastrues më i lirë dhe më miqësor ndaj mjedisit në çdo familje.Megjithatë, kjo nuk do të thotë se është i përshtatshëm për të gjitha sipërfaqet. Këto gjëra nuk...

  Një truk i thjeshtë që do ta bëjë lavamanin të shkëlqejë

  Ne e dimë se sa të bezdisshme janë njollat në lavaman dhe ndonjëherë, sado që ta pastrojmë, nuk mund ta bëjmë atë të shkëlqejë. Një tjetër avantazh i folies së...

  Akull në xhamin e përparmë të veturës, çfarë duhet të bësh? Metoda “magjibërëse”

  Gjëja e fundit që na duhet është një punë dhjetë minutëshe në mëngjes kur e shohim veturën tonë të bardhë nga bora ose edhe më keq nga sipërfaqet e...

  Bëni një spërkatës të fuqishëm që parandalon grumbullimin e pluhurit

  Nuk do të keni nevojë të blini mjete për fshirjen e pluhurit.Për të fshirë pluhurin në detaje, fillimisht duhet të hiqni gjithçka nga komoja dhe rafti, më pas të...

  Hiqni qafe burimin më të madh të alergjenëve

  Shkencëtarët egjiptianë nga Universiteti i Aleksandrisë kanë dalë me një zbulim shumë interesant. Vajrat esencialë mund të ndihmojnë shumë në luftën kundër tenjave të padukshme por të rrezikshme që jetojnë...

  Si të lani enët e djegura: Një përbërës efektiv nga kuzhina juaj, nuk është soda e bukës

  Shmangni pastrimin agresiv dhe kokëçarjet e shkaktuara nga njollat e forta. Edhe ata me më përvojë në kuzhinë ndonjëherë e shohin se ushqimi i tyre digjet dhe si rrjedhojë do...

  Për rezultat më të mirë të makinës së larjes së enëve shtoni një lëvore limoni

  Kur lani enët në makinë, ato mund të përmbajnë ende njolla ose grimca ushqimi që duhet të lahen me dorë edhe pas ciklit të larjes. Nëse përdorni një makinë larëse...

  Sa shpesh duhet t’i lani peshqirët?

  Nuk ka asgjë si mbështjellja me një peshqir pas një dushi të nxehtë. Pas tharjes, megjithatë, peshqiri gjithashtu laget. Tani është shtëpia perfekte për mikrobet. Shpresojmë që ta varni...

  Mësoni përse mizat dhe mushkonjat mblidhen në kuzhinën tuaj!

  Ndiqni këto tri këshilla dhe largojini në një mënyrë krejtësisht të natyrshme.Mizat dhe mushkonjat janë “mysafirë” të shpeshtë të verës në shtëpi, ndërsa shumica e njerëzve nuk dinë t’i...

  Kjo hile do të zhdukë rrudhat nga veshjet e pushimeve

  Kur jeni me pushime apo udhëtime larg shtëpisë, një nga problemet që ju shoqëron është edhe rrudhosja e rrobave. Kush do ta kalojë kohën duke hekurosur ndërkohë që dëgjon...

  Mënyra më e thjeshtë për të hequr qafe njollat ​​me krem mbrojtës ndaj ​​diellit në rrobat tuaja

  Të kalosh kohë jashtë në mot të ngrohtë të verës gjithashtu do të thotë të lyesh veten më shpesh në kremëra.Për fat të keq, ndërsa ne vlerësojmë mbrojtjen nga...

  Tri gjëra që duhet të bëni tani për ta mbajtur shtëpinë tuaj të rregullt

  Me pandeminë që mbante shumicën prej nesh në shtëpi për pjesën më të madhe të vitit të kaluar, pajisjet hidraulike dhe pajisjet tona u vunë vërtet në provë. Të gjitha...

  Pse duhet t’i lani peshqirët e kuzhinës veçmas nga rrobat tjera

  Kur vjen koha për të larë rrobat, gjëja më e lehtë për të bërë është të hedhësh gjithçka në lavatriçe dhe t’i harrosh deri sa të përfundojnë.Sigurisht, të gjithë...

  3 produkte që i keni në shtëpi që heqin manikyrin nga tapeti

  I gjeni lehtësisht në shtëpi!Si të hiqni manikyrin nga një tapet duke përdorur acetonin: Sigurisht, gjëja e parë që duhet të bëni për të mbrojtur tapetin tuaj është të merrni...

  Tri përdorime të shkëlqyeshme të trangujve

  Trangujt janë një përbërës kryesor për sallatat dhe ujin me aromë, por ato çuditërisht mund t’i bëjnë detyrat e përditshme nëpër shtëpi aq më të lehta për t’u bërë! Shtoni...

  Mënyra për eliminimin e mikroplastikave në lavanderi

  Larja e rrobave është përgjegjëse për më shumë se një të tretën e mikroplastikave që përfundojnë në det. Duke dëmtuar seriozisht jetën detare. Këtu janë disa hapa të thjeshtë...

  Gjërat në kuzhinën tuaj që mbajnë mikrobe dhe mund t’ju helmojnë

  Rreziqet që i kanosen shëndetit tonë e kanë shpesh pikënisjen e kanë nga kuzhina. Kuzhina mund të mbajë produkte që mund të ju dëmtojnë shëndetin dhe ju nuk e dini. Në...

  Nga peshqirët e trupit tek jastëkët, sa shpesh duhen larë këto produkte

  Sipas një sondazhi të vitit 2019 në  Women’s Health, shumica e njerëzve i lajnë peshqirët dhe çarçafët shpesh, edhe pse disa, jo aq rregullisht sa duhet. “Ashtu si rrobat, shtrojet...

  Popular

  spot_imgspot_img