11.3 C
Priština
More

  Foshnja juaj

  spot_imgspot_img

  Ndjesia e humorit te një bebe zhvillohet gjatë muajit të parë të jetë

  Qëllimi i studimit ishte të hetonte sesi humori kontribuon në zhvillimin e funksionimit njohës te fëmijët shumë të vegjël, shpjeguan shkencëtarët.Një studim global, i kryer në rreth 700 fëmijë,...

  Mos i puthni foshnjat – Rreziqet që vijnë për shëndetin e tyre

  5 arsye pse puthjet mund të jenë shumë të rrezikshme. Puthja e bebeve është një rrezik të cilin nuk duhet ta nënvlerësoni edhe pse bëhet fjalë për një gjest dashurie. Të porsalindurit...

  Pse foshnja duhet të shtrihet në bark që nga lindja?

  Ja se si ndikon në zhvillimin motorik dhe me katër këshilla, ajo do ta pëlqejë atë rutinë.Kthimi i foshnjës në bark e ndihmon atë të zhvillojë muskujt, në mënyrë...

  Çfarë duhet të bëni për të qetësuar dhimbjen e foshnjave kur fillojnë t’u dalin dhëmbët?

  Dhëmbët mund të jenë një kohë testimi për prindërit dhe foshnjën dhe është e vështirë të dini se çfarë të bëni për të ndihmuar të voglin tuaj.Dalja e dhëmbëve...

  Arsyeja pse foshnjat pushojnë së qari kur i mbani

  Cila është gjëja e parë që bëni kur fëmija juaj fillon të qajë në mënyrë të pakontrolluar? E merrni dhe filloni ta lëkundni, që është një reagim instinktiv.Ngritja dhe...

  Dhimbjet e barkut tek foshnjat

  Disa foshnja kanë periudhë intensive të qarjes së pandërprerë të njohur si kolikat të cilat zakonisht paraqiten disa javë pas lindjes dhe zhduken gjatë muajit të tretë dhe të...

  Lemza kontribuon në zhvillimin e trurit të foshnjës

  Sipas hulumtimit të UCL, lemza duket se kontribuon në zhvillimin e trurit të foshnjës, pasi shkakton valë specifike të trurit. Studimi u botua në Neurofiziologjinë Klinike dhe u bazua në...

  Shtatzënat e prekura me COVID-19, transmetojnë antitrupa kundër virusit tek fëmijët e tyre

  Gratë shtatzëna që kanë COVID-19 transmetojnë antitrupa kundër virusit tek fëmijët e tyre, kanë zbuluar studiuesit nga Universiteti i Pensilvanisë. Mbrojtja e të porsalindurve nga infeksioni varet kryesisht nga antitrupat...

  Pesha mesatare e të porsalindurit: Si të monitoroni rritjen e bebit tuaj

  Pesha e një të porsalinduri shpesh përdoret si tregues i shëndetit të përgjithshëm kështu që është tejet e rëndësishme monitorimi i këtij procesi. Por si e di një prind...

  Katër gabime që të rriturit s’duhet t’i përsërisin më kurrë me bebet e tyre

  Të sjellësh një fëmijë në jetë është gjëja më e bukur që mund t’i ndodhë një gruaje dhe është krejtësisht e natyrshme që familjarët dhe njerëzit e afërt të...

  Cilat fruta nuk duhet të konsumojnë nënat që ushqejnë fëmijën me gji?

  Jo të gjitha frutat janë të përshtatshme për nënat që ushqejnë me gji bebin e tyre. Një jetë pa fruta do të ishte shumë e pashëndetshme. Ato duhet të jenë...

  A duhet ti ushqejmë bebet me ujë?

  Bebet nuk kanë nevojë për ujë në të njëjtën mënyrë si fëmijët dhe të rriturit, madje edhe në një ditë të nxehtë vere.Sipas një studimi të botuar nga NHS...

  Ushqimet e ngurta përpara 6 mujorit kanë efekte negative tek bebet

  Prindërit e rinj shpesh pyesin se kur është koha e inkuadrimit të ushqimeve të ngurta në fazat e hershme të fëmijës. Mirëpo sipas hulumtimeve, inkuadrimi i ushqimeve të ngurta...

  Mënyrat si duhet të mbahen foshnjet nga prindërit

  Sipas një studimi, prindërit që i mbajnë fëmijët e tyre afër në përqafim përjetojnë më pak stres.  Është mjaft e rëndësishme se si e mbani fëmijën, pasi shumë nga...

  Kur fillojnë bebet të qëndrojnë në këmbë?

  Ngritja dhe qëndrimi në këmbë është argëtuese dhe emocionuese për bebet. Megjithëse, prindërit duhet ta dijnë edhe për vonesat e zhvillimit në qëndrim shkruan VeryWellFamily. Disa gjendje mjekësore që mund të shkaktojnë...

  Gabimet e prindërve që lënë fëmijët pa gjumë

  Gjumi i mirë tek foshnjet është i domosdoshëm. Ai ndikon në zhvillimin e trurit, përderisa mungesa e gjumit mund të përfundojë me shfaqjen e hiperaktivitetit.  Prindërit duhet të evitojnë...

  Katër këshilla për nënat gjidhënëse në periudhën e Coronavirusit

  Coronavirusi ka shkaktuar lindjen e shumë pikëpyetjeve për të gjitha kategoritë. Për nënat gjidhënëse UNICEF, prezanton katër këshilla se si të veprojnë në këtë periudhë pandemie.1. Të gjitha nënat...

  ‚Sindromi i vdekjes së papritur tek foshnjet dhe parandalimi i tij

  Edhepse është sindrom i rrallë, vdekja e papritur e foshnjës mund të ndodhë.

  Keshilla për një nënë të re!

  Arritja e fëmiut  në shtëpinë tonë është një moment shumë i veçantë dhe ...

  Mësoni mbi ndryshimet që pëson koka e të posalindurit, gjatë lindjes

  Rruga nëpër kanalin e lindjes mund t’i shkaktojë gjëra të ndryshme kokës së foshnjës dhe fytyrës, ....

  Popular

  spot_imgspot_img