14.1 C
Priština
More

  Ushqimi / Dieta

  spot_imgspot_img

  Nutricionistët tregojnë disa mënyra për t’i shtuar perimet në dietën tuaj

  Nutricionistët thonë se prania e perimeve në dietën tuaj, është shumë e rëndësishme. Mosprezenca e tyre, mund t’ju privojë nga lëndët ushqyese thelbësore të nevojshme për shëndetin tuaj. Nutricionistja, Pooja...

  Këto çaje shkrijnë yndyrën dhe ndihmojnë në humbjen e peshës

  Nuk mund të mohohet se ka diçka qetësuese në një filxhan çaji. Megjithatë, kjo pije bën shumë më tepër sesa thjesht relaksim. Shijimi i çajit mund të sjellë përfitime të...

  Disa zakone të thjeshta që ndihmojnë në luftimin e mbipeshës

  Dëshironi të humbni peshë në mënyrë të qëndrueshme? Ndjekja e këtyre ritualeve të përditshme jo vetëm që do t’ju ndihmojë të arrini qëllimet tuaja të fitnesit, por gjithashtu do...

  Si të humbisni peshë duke ngrënë 5-6 herë në ditë

  Humbja e peshës vjen nga menaxhimi i kalorive që konsumoni gjatë ditës. Vetëm në një kilogram të vetëm të peshës trupore gjenden 3500 kalori. Një deficit në kalori prej afro 500...

  Dardha, fruti me vlera ushqyese që shëron këto 9 sëmundje

  Dardha jo vetëm që ofron shije shumë të ëmbël , por ky frut ju ndihmon të parandaloni edhe një sërë sëmundjesh. Shumë studime kanë evidentuar se dardha është një frut...

  Konsumoni këto ushqime gjatë dimrit për një trup të shëndetshëm

  Ndërsa moti i ftohtë është i përsosur për t’u kënaqur me pjatat dekadente, kujdesi për trupin tuaj është gjithashtu jashtëzakonisht i rëndësishëm. Për të mbajtur lëkurën dhe zorrët të...

  Çfarë i ndodh trupit kur ndaloni së ngrëni sheqer?

  Eliminimi i sheqerit nga dieta juaj nuk është vetëm çështje diete. Edhe para humbjes së peshës, duhet të ndaloni të hani sheqer për shëndetin tuaj. I pranishëm në mënyrë natyrale...

  Si ndihmon banania në rënien nga pesha

  Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e tjera ekzotike, të cilat janë kthyer në trend. Banania është mjaft e shijshme dhe shumë...

  Mënyrat për të humbur peshë, duke shijuar ushqimet e preferuara

  Për të humbur peshë, iu duhet jo vetëm kohë, por edhe durim e përpjekje. Kjo periudhë teston vullnetin e tyre për të kontrolluar dëshirën e shijimit të ushqimeve tuaja...

  Sa kilogramë shtojmë gjatë festave të fundvit

  Periudha e festave është kritike për ata që i druhen mbipeshës. Gjasat që njeriu ta teprojë me ushqimin gjatë ditëve të festave janë shumë të larta. Nepsi për bakllava, trigona,...

  Shenjat që tregojnë se kemi konsumuar shumë vitaminë C

  Vitamina C ndihmon trupin tuaj të thithë hekurin dhe është e rëndësishme të përfshihet në dietën tuaj. Mungesa e saj mund të ketë efekte negative në shëndetin tuaj, por edhe...

  Pesë ushqimet e mbrëmjes që ndihmojnë të humbni peshë

  Gjumi është shumë i rëndësishëm për mbarëvajtjen e organeve dhe të gjithë organizmit. Ai është i lidhur ngushtë jo vetëm me shëndetin mendor por edhe me mbipeshën dhe rënien...

  Pija për uljen e kolesterolit që rrit ‘dukshëm’ jetëgjatësinë

  Studiuesit po bëjnë përparime në kërkimin e jetëgjatësisë, me shumë nga përpjekjet e tyre që bëjnë studimin e cilësive të frutave dhe perimeve. Ekzistojnë prova të shumta që mbështesin konsumin...

  Si të pastroni trupin nga toksinat në vetëm 3 ditë

  Pastrimi i organizmit nga toksinat që akumulohen rregullisht, është jo vetëm i rëndësishëm por edhe i domosdoshëm. Në këtë artikull të AgroWeb do të mësoni se si të pastroni...

  Si të kontrolloni varësinë nga ushqimi?

  Ekzistojnë hormone të caktuara në trupin tonë që, siç është vërtetuar nga shkencëtarët, janë përgjegjës për varësinë nga ushqimi. Shumë njerëz mund të kenë pak ose aspak kontroll mbi...

  Pesë arsye të rëndësishme për të ngrënë më shumë mandarina

  Frutat e mandarinave e kanë furnizuar botën me shijshe për mijëra vjet. Vendas në Azinë Juglindore, është shije e ëmbël agrumesh dhe lëkurë hollë, rikuperimi i lehtë e bën...

  Ushqimet që shkaktojnë çrregullime hormonale

  Problemet me hormonet, hyjnë në atë grup problemesh, ndaj të cilave trupi reagon më shpejt. Këtu mund të përmendim problemet me lëkurën si aknet, rënien e flokëve, shtimin në...

  Çfarë nuk duhet të bëni nëse dëshironi të humbisni peshë?

  Humbja e peshës është një luftë e vertëtë për shumë njerëz.Numërimi i kalorive dhe ndjekja e një rutine stërvitje mund të jetë e mërzitshme edhe për personin më të...

  Gabimet që i bëni për të humbur peshë

  Shumë njerëz zgjedhin dieta të veçanta si pjesë e rrugëtimit të tyre për humbje peshe. Por humbja e peshës nuk ka të bëjë me urinë, ose ngrënien e ushqimit...

  Ekspertët sugjerojnë konsumimin e një vezë në ditë

  Konsumi i shumë vezëve në ditë paraqet rrezik sipas ekspertëve në “Universitetin Northwestern” të SHBA-së. Por ata nuk këshillojnë që veza të hiqet plotësisht. “Çështja e vezëve mbetet e...

  Popular

  spot_imgspot_img