14.1 C
Priština
More

  Shtatëzania / Linjda

  spot_imgspot_img

  Shtatzënia pas lindjes: Ja sa javë duhet të prisni

  Nëse keni lindur një fëmijë kohëve të fundit, të paturit e një fëmije tjetër është ndoshta gjëja e fundit në mendjen tuaj. Në fakt, do të ishit të etur...

  Si të reduktoj gazrat gjatë shtatzënisë?

  Me tetë shprehi do të parandaloni shfaqjen e dhimbjeve të stomakut, dhe pini një çaj çdo ditë! Gjatë shtatzënisë gazrat janë një dukuri krejtësisht normale dhe mos u shqetësoni, nuk...

  Studim: Placenta mund të bllokojë transmetimin e COVID-19 te foshnjat, gjatë shtatzënisë

  Arsyeja pse disa gra shtatzëna e kalojnë COVID-19 te të porsalindurit e tyre, pavarësisht se kanë përjetuar vetë komplikime serioze, mund të qëndrojë në placentë, zbuloi një studim i...

  Çfarë duhet të bëni nëse keni marramendje gjatë shtatzënisë

  Gjatë shtatzënisë, trupi kalon nëpër ndryshime të mëdha, të cilat përfshijnë presionin e gjakut, nivelin e sheqerit në gjak, hormonet dhe e gjithë kjo mund të çojë në marramendje. Është...

  Foshnjat njohin meloditë që dëgjuan ndërsa ishin në barkun e nënës së tyre

  Përveç gjuhës, foshnjat ende mbajnë mend meloditë që i njohin lehtësisht disa muaj pas lindjes, sipas një studimi të Universitetit të Helsinkit në Finlandë. Në hulumtim, dhjetë nëna u kanë...

  Ky mekanizëm ndihmon sistemin imunitar të zbulojë sëmundjet gjatë shtatzënisë

  Shtatzënia është një sfidë për sistemin imunitar të nënës që në fillim. Gjysma e gjeneve në fetus janë të huaja për trupin e saj. Sistemi imunitar duhet të vendosë një...

  Pas lindjes shumë gjëra do të ndryshojnë, ndërsa nënat me përvojë nuk jua kanë treguar këtë!

  Dhjetë gjëra do të ndryshojnë në trup pas lindjes dhe shumë nëna shqetësohen për gjënë e gjashtë. Gjithçka do të ndryshojë kur të bëheni nënë! Çdo grua shtatzënë e dëgjon...

  Gjërat që duhet të dini nëse po mendoni të bëheni nënë

  Paslindja është po aq e vështirë sa lindja e një fëmije Dhimbjet e lindjes përshkruhen si vuajtja më e padurueshme fizike në jetë, e megjithatë shumica e grave bëjnë kështu...

  A është mirë që të hani turshi tash kur jeni shtatzënë?

  Është koha e turshive dhe tash kur jeni shtatzënë, mund të mendoni se a është mirë që t'i konsumoni ato. Sot, të gjitha perimet mund t’i blini në dyqanin e...

  Shqetësimet e lehonisë: A është normale rrëqethja pas lindjes?

  Rrëqethja pas lindjes është shumë e zakonshme, por shumë pak flitet për të, ndoshta sepse zakonisht kalon mjaft shpejt. Gjinekologët shpjegojnë se pas një stresi të madh fizik dhe mendor,...

  Testi i shtatzënisë, disa rregulla

  Kur bëni një test shtatzënie, shqetësimi juaj më i madh ka të ngjarë të jetë saktësia e rezultatit. Shumë gra e ndajnë këtë shqetësim ndërsa testet e shtatzënisë janë...

  Si ta parandaloni kapsllëkun gjatë shtatzënisë

  Kapsllëku është vështirësia për të pasur lëvizje të rregullta të zorrëve. Poashtu, është një simptomë e zakonshme e shtatëzanisë. Sidoqoftë, nuk keni pse të vuani domosdoshmërisht nga kapsllëku ose lëvizjet...

  A guxoni të hani djathë feta në shtatzëni?

  Djathi feta është i shijshëm, le ta pranojmë. Por kur jeni shtatzënë, duhet të shikoni dietën tuaj. Ajo që do hani do të ndikojë në shëndetin dhe lindjen e...

  Gabimet që e bëjnë shtatzëninë të parehatshme

  Shtatzënia është periudha më e bukur për një femër. Shpesh, gjatë kësaj periudhe, ato ndihen të llastuara nga kujdesi dhe vëmendja e tepërt që u kushtojnë partneri dhe familjarët. Por...

  Çfarë të bëni nëse ka kaluar data e parashikuar e lindjes?

  Është krejt normale që ai të lindë një ose dy javë para apo edhe pas datës së caktuar.Data e lindjes ka ardhur dhe ka kaluar, ndërkohë që ju vazhdoni...

  Faktorët që rrisin shanset për të pasur binjakë

  Shtatzënia me binjakë mund të jetë intensive dhe emocionuese për shumë prindër. Por ka shumë faktorë që luajnë rol të rëndësishëm në rritjen e mundësive të konceptimit të binjakëve. Disa...

  Këshilla për shtatzëna: Si t’i zbusni ngërçet

  Ato kryesisht shfaqen gjatë natës dhe shpesh zgjasin rreth një minute.Shumica e shtatzënave shpesh mund të ndiejnë ngërçe në shputa, kofshë dhe muskuj të nëngjurit gjatë muajve të fundit...

  Çfarë bëjnë bebet gjithë ditën në bark?

  Nga konceptimi i foshnjës e deri në hyrjen e tij në këtë botë, çdo sekondë harxhohet në atë që do të jetë një personalitet unik. Përveç lëvizjeve të dukshme që...

  Multivitaminat gjatë shtatzënisë dhe rreziku nga autizmi

  Marrja e multivitaminave gjatë shtatzënisë së hershme mund të shoqërohet me një reduktim të rrezikut nga çrregullimi i spektrit të autizmit tek fëmijët krahasuar me nënat që nuk marrin...

  Ja sa shpejt gratë mund të mbesin shtatzënë pasi lindin një fëmijë

  Ndërsa një foshnjë tjetër mund të jetë gjëja e fundit në mendjen tuaj menjëherë pas asaj që sapo keni pasur, ju ndoshta duhet të njiheni me opsionet e kontracepsionit...

  Popular

  spot_imgspot_img