25 C
Pristina
20.6 C
Zurich
More

  Ky mekanizëm ndihmon sistemin imunitar të zbulojë sëmundjet gjatë shtatzënisë

  spot_imgspot_img

  Shtatzënia është një sfidë për sistemin imunitar të nënës që në fillim. Gjysma e gjeneve në fetus janë të huaja për trupin e saj.

  Sistemi imunitar duhet të vendosë një ekuilibër midis tolerimit të fetusit dhe mbrojtjes së nënës si dhe fetusit nga infeksionet. Gjatë gjithë shtatzënisë, një ekuilibër imunologjik zhvillohet midis nënës dhe fëmijës, shkruan MedicalxPress.

  Anders Hagen Jarmund, një student i programit kërkimor dhe kolegët e tij në qendrën kërkimore për studimin e inflamacionit molekular në Norvegji  janë studiuesit e parë që vëzhguan zhvillimin e përgjigjeve imune të grave gjatë shtatzënisë.

  Studimi ndoqi 707 gra me shtatzëni normale, të cilat lindën fëmijë të shëndetshëm me afat të plotë dhe pas lindjes.

  “Sistemi ynë imunitar rregullohet nga molekulat sinjalizuese qelizore të quajtura citokina. Molekulat sinjalizuese mund të shkaktojnë ose ndalojnë përgjigjet imune. Ne profilizuam një numër citokinash të ndryshme në gjak duke përdorur një mostër të thjeshtë gjaku nga nëna. Duke lidhur matjet e shumta të citokinës në disa pika në shtatzëni – na dhanë një gjurmë të përgjigjes imune të nënës”, thotë Jarmund.

  “Për shkak se ne kemi kaq shumë gra shtatzëna të shëndetshme në studim, ne ishim në gjendje të gjenim ‘standardin’ për mënyrën sesi sistemi imunitar sillet gjatë shtatzënive normale”, thotë ai.Shtatzënia ‘standarde’

  Mostrat e gjakut nga nëna japin informacion të detajuar në lidhje me gjendjet inflamatore në trup, tendosjen në fetus dhe shenjat e hershme të çrregullimit imunologjik.

  Studiuesit zbuluan se aktiviteti imunitar në shtatzënitë normale ndjek një model të caktuar, me aktivizim të rritur imunitar në tre muajt e parë, pastaj një fazë më të qetë në tre muajt e ardhshëm dhe aktivitet më të lartë në tre muajt e fundit, veçanërisht kur lindja është e pashmangshme.Gjetja e anomalive

  Jarmund beson se studimi i sjelljes së sistemit imunitar në shtatzënitë normale mund të jetë shumë i dobishëm.

  “Studimi ynë mund të shërbejë si një referencë për atë që është normale në faza të ndryshme gjatë shtatzënisë. Duke krahasuar analizat e mostrave të gjakut nga gratë shtatzëna me sondazhin tonë, ne mund të zbulojmë anomalitë shumë herët,” tha Jarmund.

  “Zbulimi i hershëm mund të ndihmojë mjekun të vlerësojë nëse gruaja ka një rrezik në rritje për të zhvilluar një sëmundje dhe a ka nevojë për një ndjekje shtesë nga afër.”

  Faktoret e rrezikut

  Jarmund zbuloi disa gjendje te nëna ose fetusi që krijuan anomali në përgjigjen imune.

  “Ndryshimet imune të zbuluara me profilizimin e citokinës janë aq të ndjeshme sa që kapin efektet e obezitetit dhe duhanpirjes tek nëna.

  Një gjetje tjetër ishte se gratë që kishin lindur më parë kishin aktivizim më të lartë imunitar në fillim të shtatzënisë, por më pak se nënat për herë të parë me afrimin e lindjes. Gratë që kaluan afatin kishin aktivizim veçanërisht të fortë imunitar, gjë që mund të tregojë një gjendje stresi.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...