11.3 C
Priština
More

  SHËNDETI

  spot_imgspot_img

  COVID-19 dhe kohëzgjatja e rrezikut për mpiksje të gjakut

  Njerëzit me COVID-19 kanë një rrezik në rritje të zhvillimit të mpiksjes së gjakut deri në gjashtë muaj pas infektimit edhe në raste të lehta, ka treguar një studim. Hulumtimet...

  Ushqimet që nuk rekomandohen për iftar

  Ushqimi i besimtarëve gjatë muajit të agjërimit dallon nga ushqimi i përditshëm, prandaj është e nevojshme t’i kushtoni kujdes këshillave të mjekëve dhe të nutricionistëve, në mënyrë që organizmi...

  Ekspertët: Arsyeja pse nuk mund të flini kur jeni me perioda

  Ekpertët kanë treguar se si menstruacionet mund të ndikojnë në gjumin tuaj.Trupi i femrës kalon nëpër një sërë ndryshimesh gjatë një cikli menstrual, duke përfshirë edhe lëvizjen e hormoneve. Dhe...

  Pozitat e preferuara gjatë fjetjes për tretje më të mirë

  Darka është një vakt që duhet ngrënë së paku tre orë përpara gjumit. Edhe nëse nuk i frenoheni dëshirës për ta respektuar këtë, duhet të hani diçka të lehtë...

  Pse ushtrimet janë më efektive kur stërviteni me njerëz të tjerë?

  Ushtrimi me njerëz të tjerë duket se ka shumë përfitime. Këto janë disa nga arsyet se pse. Zgjidhjen e mosmarrëveshjeve Është vërtetuar se çiftet që ushtrohen së bashku i zgjidhin më...

  Ushqimet që shkatërrojnë shëndetin tonë

  Rritja e ushqimeve të përpunuara ka të ngjarë të luajë një rol të madh në shëndetin tonë. Reduktimi i konsumit të këtyre ushqimeve ofron një mundësi unike për të...

  Ushqehuni shëndetshëm për Ramazan

  Këtu janë disa këshilla ushqimore që mund të ndiqni dhe të përvetësoni për të mbajtur një mënyrë jetese të shëndetshme gjatë muajit të Ramazanit:Pini shumë lëngje dhe qëndroni të...

  Çfarë i ndodhë organizmit nëse hani hurma çdo ditë?

  Hurmat janë shumë të shijshme dhe të ëmbla, por gjithashtu të mbushura me shumë vlera ushqyese, vitamina, antioksidantë, sheqerna që treten lehtë dhe mikronutrientë që na përmirësojnë shëndetin në...

  Vaksina Pfizer redukton ndjeshëm shanset për shtrimin e fëmijëve në spital

  Fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç që morën vaksinën Pfizer/BioNTech kishin 68 për qind më pak gjasa për t'u shtruar në spital për COVID gjatë valës omicron...

  Pesë mënyra për t’i pastruar mushkëritë në mënyrë natyrale

  Ndotja, zakonet e këqija dhe mjedisi, janë shkaktarët kryesorë të problemeve të mushkërive. Shumë njerëz vuajnë nga sëmundje kronike të mushkërive. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se nuk...

  Shenjat në sytë tuaj që mund të tregojnë se vuani nga diabeti

  Sytë mund t’ju tregojnë shumë për shëndetin tuaj. Ata mund të tregojnë shenja paralajmëruese për shumë probleme shëndetësore, duke përfshirë edhe diabetin. Diabeti është një gjendje e shkaktuar nga...

  Tri gjërat që mund të bëni për ta larguar stresin

  Në çdo shtëpi, ka një pjesë të shtëpisë ose një hapësirë ​​të caktuar që ndonjëherë është në rrëmujë. Megjithatë, kur ky kaos është pjesë e përditshmërisë suaj, atëherë mund të...

  A keni menduar ndonjëherë pse kanceri nuk prek zemrën?

  A keni menduar ndonjëherë pse kanceri prek çdo organ në trupin tonë, gjakun apo kockat tona, por jo zemrën tonë? Edhe nëse nuk ju ka shqetësuar kurrë kjo pyetje, ia...

  Këto simptoma të depresionit nuk duhet t’i injoroni kurrë

  Njohja e simptomave të depresionit mund të jetë vërtet e rëndësishme kur bëhet fjalë për mbështetjen e një personi të dashur. Kur bëhet fjalë për depresionin, humori i vazhdueshëm...

  Të pini kafe çdo ditë është mirë për zemrën dhe jetëgjatësinë, thotë studimi

  Pirja e kafesë mund të mbrojë zemrën dhe nuk shkakton probleme, sipas një studimi. Pirja e dy deri në tre filxhanë kafe në ditë është shoqëruar me rrezik më...

  Njihuni me shkaqet dhe këshillat e trajtimit të dhimbjes së shpinës pas lindjes

  Ndryshimet hormonale dhe biologjike gjatë shtatzënisë dhe lindjes mund të ndikojnë negativisht në trupin e një gruaje dhe mund të duhen disa muaj për t’u rikuperuar plotësisht prej tyre,...

  7 këshilla indiane për t’ju mbajtur të rinj dhe të shëndetshëm

  Në ditët e sotme, ka shumë mënyra për t’u kujdesur për bukurinë dhe shëndetin tuaj, por njerëzit indianë përpiqen të gjejnë burimin kryesor të të gjithëve, e ku përfshihen...

  Shkallët mund t’ju ndihmojnë të jetoni më gjatë!

  Dëshironi të bëni ushtrime fizike, por nuk keni kohë për të shkuar në palestër? Thjesht ngjitni shkallët më të afërta që i keni – kështu sugjerojnë shkencëtarët nga Universiteti...

  Konsumi ditor i boronicës së kuqe përmirëson funksionin kardiovaskular

  Konsumi i ulët i frutave dhe perimeve është një nga faktorët kryesorë të rrezikut të modifikueshëm që lidhet me një për qindje më të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare në...

  Nutricionistët tregojnë disa mënyra për t’i shtuar perimet në dietën tuaj

  Nutricionistët thonë se prania e perimeve në dietën tuaj, është shumë e rëndësishme. Mosprezenca e tyre, mund t’ju privojë nga lëndët ushqyese thelbësore të nevojshme për shëndetin tuaj. Nutricionistja, Pooja...

  Popular

  spot_imgspot_img