29.5 C
Priština
More

  Ushtrime / Pushimi

  spot_imgspot_img

  10 minuta në natyrë reduktojnë sresin dhe ankthin

  Nëse ecën ose ulesh në natyrë për 10 – 50 minuta redukton zemërimin, frikën dhe stresin. Ekspozimi ndaj natyrës sjell disa përmirësime në shëndet si: ulje të rrahjeve të zemrës,...

  Pasojat për trupin tuaj nëse nuk pini ujë derisa jeni duke stërvitur

  E dimë që si minimum i konsumimit të mjaftueshëm të ujit brenda një dite është 1,5 litra. Gjithashtu e dimë që është shumë me rëndësi që t’i përmbahemi këtij...

  Sa hapa duhet të bëni në ditë për të humbur në të vërtetë peshë duke ecur

  Ndërsa shumë prej nesh luftojnë për të humbur peshë, duke hequr ato kile të tepërta vjen në një gjë: djegia e më shumë kalorive sesa merrni. Bërja e më...

  Shtatë benefite nga meditimi

  Meditimi është procesi i zakonshëm i trajnimit të mendjes tuaj për t’u përqendruar dhe ridrejtuar mendimet tuaja. Popullariteti i meditimit po rritet ndërsa më shumë njerëz zbulojnë përfitimet e...

  5 gabimet që na pengojnë të humbim peshë

  Humbja e peshës nuk është një detyrë e lehtë. Duhet shumë përkushtim dhe vullnet i fortë. Ndërsa ushtrimet dhe dietat janë mënyra më e mirë për të hequr kilogram, ndonjëherë...

  7 arsye pse duhet të bëni joga çdo mëngjes

  Ja pse duhet të filloni të bëni joga që prej sot. Kur kemi përgjegjësi dhe përkushtime të ndryshme, siç janë puna, shkolla, familja etj, është normale që të harrojmë...

  Katër arsye se përse ecja është një nga ushtrimet më të mira

  Ecja ju mundëson të gëzoni një shëndet më të mirë dhe njëkohësisht nuk shkakton edhe shumë lodhje. Prandaj, më poshtë ju sjellim katër arsye se përse duhet të filloni të...

  Ushtrim shërues i frymëmarrjes të cilin mund ta bëni në krevat

  Ushtrimi i frymëmarrjes për masazhin e organeve të brendshme dhe qelizave plot energji – ja se si mund ta bëni vetë!Uluni ose shtrijuni, drejtoni shpinën, dhe bëni një marrje...

  Arrini trupin e verës për vetëm 15 minuta në ditë

  Nëse keni fare pak kohë në dispozicion dhe mendoni se nuk ja vlen mundimi për të bërë aktivitet fizik, harrojeni. Për të bërë muskuj dhe për t'i definuar ato...

  Çfarë po ju sjell plakjen e trurit para kohës?

  1. Ju nuk bëni shumë aktivitet fizik Një studim në revistën PLOS One zbuloi se orët e gjata të qëndruarit ulur mund të jenë të këqija për trurin tuaj aq...

  Hedhja me litar; loja e fëmijërisë që ju dobëson 3-4 kg në muaj

  Me siguri titulli i mësipërm ju risolli në mendje kujtimet e bukura të fëmijërisë dhe lojërat që luanit me fëmijët e lagjes. Ndër lojërat më të preferuara për vajzat,...

  Kryqëzimi i këmbëve është keq për ju: Çfarë ndodh me trupin tuaj kur uleni në këtë mënyrë

  Kryqëzimi i këmbëve ulur është një veti e shpeshtë, por është pozicion mjaft i pashëndetshëm. Është një pozicion të cilin automatikisht e marrim pothuajse menjëherë pasi të ulemi. Shumë gra ulen...

  Këto 3 lëvizje do të ju tonifikojnë trupin nga koka deri te këmbët

  E tëra që ju nevoitet është një top për stërvitje… Ekzistojnë tutoriale të ndryshme që ofrojnë ushtrime nga më të ndryshmet për çdo pjesë të trupit tuaj, ku mund ta...

  Krijoni të pasme të përsosura edhe atë në kohë momentale!

  Me kohë keni humbur tërheqjen që e keni pasur gjatë ditëve rinore? Të pasmet tuaja nuk duken më atraktive sikur dikur? Po ju ofrojmë një zgjidhje financiarisht të përballueshme...

  Kjo është arsyeja pse nuk bëni gjumë në shtrat që nuk është i juaji!

  A e kni bezdi gjumin në vende të panjohura? A rrotulloheni tërë natën dhe nuk mund të flini gjumë edhe pse bëhet fjalë për një hotel shumë luksoz? A...

  Ja çfarë ndodhë nëse filloni të bëni pompa çdo ditë!

  Pompat janë një formë e të suhtruarit që kurrë nuk dalin nga moda. Këto janë një nga stërvitjet më efektive që mund të bëni. Pse? Për shkak se kërkojnë...

  Gjumi i pasditës është i mirë: Forcon memorien dhe koncentrimin

  Sasia e gjumit të nevojshëm të pasditës është individuale ashtuqë dikush do të pushojë me vetëm 10-15 minuta gjumë, kurse dikujt i nevojiten dy deri tri orë. Në çdo...

  Bëhuni vetë trajneri juaj personal: 4 ushtrimet më të mira për duart

  Jeni duke kërkuar muskuj të përsosur në duart tuaja? Në varësi të ndjeshmërisë apo disponimit tuaj, zgjidhni një nga katër guru-të. Emri i ushtrimit: ‘pompa’ me kurriz Si: Qëndroni me kurriz...

  Për një bark të sheshtë pa stërvitje – epo, si?

  Gjithnjë e më shumë njerëzit nuk kanë kohë për ushtrime dhe regjim të veçantë të ushqimit për shkak të ritmit të shpejtë të të jetuarit, por edhe mungesës së...

  Bel i hollë dhe vithe të formuara për vetëm dy javë – Ja cilat janë ushtrimet!

  Keni vënë re se ju ka dalë stomaku? Nuk është ndonjë çudi. Gjatë ditëve të festave zakonisht shtojmë disa kilogramë, dhe palëvizshmëria ndikon që muskujt të lirohen, veçanërisht ato...

  Popular

  spot_imgspot_img