-4.2 C
Priština
0.7 C
Zürich
More

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  spot_imgspot_img

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e bërë gjithmonë të njëjtën gjë, nuk mund të arrini rezultate të ndryshme.

  Prandaj, nëse keni qenë duke u përpjekur ta përmirësoni shpejtësinë por nuk keni vërejtur rezultate, ndoshta është koha të ndryshoni diçka në mënyrë që ta arrini qëllimin.

  ‘Kodrat’

  Për fillestarët, vrapimi përpjetë është mënyrë e mahnitshme për të filluar trajnimet për shpejtësi. Mund të mos ndiheni se jeni duke vrapuar shpejt, por kur ushtroni kundër gravitetit ju forcoheni më shumë.

  ‘Fartlek’

  ‘Fartlek’ vjen nga termi suedez për lojë të shpejtësisë dhe në parim është sesion i pastrukturuar i shpejtësisë. Bëni çfarë të mundeni për aq gjatë sa mundeni. Ju e vendosni kohën, distancën dhe ritmin për vrapimin e shpejt. Por, mos e mbingarkoni veten.

  Për një sesion të strukturuar me intervale zgjedhni distancën dhe ritmin, ose fillestarët mund ta zgjedhin kohën dhe ritmin.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...