29 C
Priština
More

  Flokët

  spot_imgspot_img

  Si të shpëtojmë nga flokët e elektrizuar gjatë ditëve të ftohta

  Përveç të ftohtit, gjatë kësaj kohe na duhet të përballemi edhe me flokë që elektrizohen çdo sekondë! Nuk ka rëndësi nëse sapo ke dalë nga salloni me krehjen e...

  Suplementi që mund të nxisë rritjen e flokëve

  Humbja e përhershme e flokëve mund t’i bëjë njerëzit të ndihen të mërzitur, por ka një sërë ilaçesh natyrale që kanë treguar rezultate premtuese në stimulimin e rritjes së...

  Sekreti për flokë të mirë mund të jetë kaq ~i thjeshtë~

  Nëse doni të ndryshoni diçka në rutinën tuaj të kujdesit të flokëve, fillojeni me një nga gjërat më bazike: Peshqirin! Këtë ndryshim mund ta bëni nëse keni flokë të...

  A ndihmon vaji i rozmarinës në rritjen e flokëve?

  Rozmarina është një barishte kulinare dhe shëruese. Kjo bimë shumëvjeçare është tepër e përhapur në rajonin e Mesdheut, ku është përdorur si ushqim dhe ilaç për shekuj me radhë. Ashtu...

  Lëkurë dhe flokë të shëndetshme edhe në dimër

  I ftohti, lagështira dhe ngricat ndikojnë të parën lëkurën dhe flokët. Në fakt si çdo ekstrem tjetër atmosferik dhe nuk janë të paktë njerëzit që në periudha të caktuara të...

  5 gjëra që po ju dëmtojnë flokët gjatë dushit

  E dini që mund të jeni duke i dëmtuar flokët "me duart tuaja"?! Mund të jeni duke bërë trajtime nga më të ndryshmet, apo duke përdorur super produkte, por...

  Jeni trembur nga rënia e flokëve? Ja nga çfarë duhet të hiqni dorë menjëherë

  Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe bien pas dushit, gjatë tharjes dhe krehjes. Me përafërsi njeriu humbet 50 deri në 100 flokë në ditë. Ky mund të...

  Lëngu i krijuar lehtësisht në shtëpi thuhet se nxit rritjen e flokëve brenda dy javësh

  Humbja e flokëve mund të jetë stresuese, por përpjekjet për të gjetur zgjidhje shpesh e shtojnë stresin. Kjo për shkak se procedurat mund të jenë të kushtueshme dhe invazive, duke...

  6 mënyra të pazakonta që duhet t’i provoni nëse doni flokë të gjatë

  Procesi i rritjes së flokëve tuaj mund të jetë sfidues dhe madje zhgënjyes. Mund të duket sikur keni bërë gjithçka që duhet, por ende nuk po shihni ndonjë përmirësim....

  COVID-19 mund të ketë këtë efekt anësor të pakëndshëm – dhe të papritur

  Ekspertët vlerësojnë se një në 10 persona që infektohen me COVID-19 do të bëhen “transportues të gjatë”, duke vuajtur nga një sërë simptomash shumë pasi sëmundja akute të jetë...

  Para apo pas larjes me shampo, kur duhet të përdorni kondicionerin e flokëve?

  Në kujdesin e flokëve ekziston një teknikë e njohur si larja e kundërt e flokëve. Kjo bëhet kur përdorni balsamin apo ndryshe kondicionerin e flokëve para larjes me shampo. Pse kjo...

  Disa produkte shtëpiake që ndihmojnë të hiqni qafe flokët e thinjura

  Të gjithë duan që të kenë flokë të shëndetshëm, me shkëlqim dhe të zi. Por, për shkak të faktorëve si stili i jetesës, dieta ose çekuilibri hormonal, thinja e...

  Dermatologia këshillon të mos i tërhiqni flokët shumë fort kur i kapni bisht ose topuz

  Alopecia është një gjendje e rënies së flokëve, nga e cila mund të vuajnë si meshkujt ashtu edhe femrat. Ka shumë forma dhe një prej tyre është alopecia tërheqëse,...

  A duhet të flini me flokë të lagur?

  A është me të vërtetë e dëmshme? Shkurtimisht, varet nga lloji i flokut.Pas një dite të gjatë pune, e meritoni një shpërblim (një dush të ngrohtë) apo jo? Mirëpo,...

  Gabimet që duhet të shmangni sa herë thani flokët

  Përdorni llojin e gabuar të tharëses. Jo të gjitha tharëset janë krijuar njëlloj kështu që është mirë të dini me çfarë po punoni.  Tharëset jonike kanë teknologjinë që lejon një...

  Pesë ushqime të veçanta që ju ndihmojnë kundër rënies së flokëve

  Humbja e flokëve nuk është një proces i pazakontë e sidomos me kalimin e moshës. Përgjegjës për këtë sipas mjekëve është një hormon i quajtur  Dihidrotestosteroni (DHT) i ngjashëm me testosteronin...

  Studimi flet: Ushqimet e yndyrshme shkaktojnë rënien e flokëve

  Për të bllokuar rënien e flokëve, thonë studiuesit, do të ishte e mjaftueshme për të riaktivizuar shtegun sinjalizues të proteinës.Jo vetëm diabeti dhe sëmundjet kardiovaskulare, por obeziteti lidhet edhe...

  Pesë këshilla në përdorimin e shamponit që të keni flokë të shëndoshë

  Ndërsa shumica e njerëzve i lajnë flokët të paktën një herë në javë, jo shumë e dinë mënyrën e duhur të përdorimit të shamponit. Dr Noopur Jain, themeluese dhe...

  Çfarë është ‚detoksi i skalpit‘?

  Ju mund të keni dëgjuar për detoks trupi apo lëkure - por skalpi? Kjo e fundit nuk është një "dietë" për rrënjët, por ndihmon sidoqoftë, në "nxjerrjen e 'mbeturinave' nga...

  A thinjesh më shpejt kur je i stresuar?

  Flokët thinjen kur trupi resht së prodhuari pigmentin melaninë që është përgjegjëse për ngjyrën e flokut.Bëhet fjalë për një proces natyral që shkon krah për krah me moshën. Tradita shqiptare...

  Popular

  spot_imgspot_img