28.6 C
Priština
More

  Femra

  spot_imgspot_img

  A është cikli juaj i ndryshëm kur është moti i ftohtë?

  Edhe pse shumë prej tyre i kanë periodat çdo 28 ditë, ato mund të ndryshojnë. Prandaj, këto simptoma mund të jenë të ndryshme. Ndërsa disa gra do të kenë një...

  5 arsye pse ekspertët e shëndetit janë kundër veshjes së reçipetave

  Ato sjellin shumë dëme në shëndetin tuaj nëse veshen gjatë gjithë kohës. Reçipetat si aksesor femëror kanë ekzistuar që nga Greqia e lashtë dhe sot, pothuajse çdo grua vesh të...

  Tre faktorë janë shkaktarë për menstruacione të çrregullta

  A e keni ditur që shprehitë e përditshme dukshëm ndikojnë në organizmin tonë dhe mund të shkaktojnë ndryshime të mëdha të cilat kanë të bëjnë me menstruacionet?Këta janë vetëm...

  Mënyra më e thjeshtë për të shpëtuar njëherë e mirë nga infeksionet urinare

  Gati gjysma e grave preken nga infeksionet urinare në një moment të jetës, për të mos thënë që 70% e tyre mund të preken dy herë brenda vitit. Ç’do...

  Kërpudhat luftojnë kancerin e gjirit, studimi zbulon fakte interesante

  Fakti me impresionues ishte se, gratë që kombinonin konsumin e kërpudhave me çaj jeshil, kishin një mbrojtje akoma më të madhe, duke rrëzuar rrezikun me 89%.Egjiptianët e lashtë besonin...

  8 fakte rreth vaginës që me siguri s’jua kanë mësuar në shkollë

  Na duhet t'ju kujtojmë se flasim shumë pak për shëndetin vaginal, pavarësisht se duhet të ishte e kundërta. Eshtë kaq e rëndësishme ta njihni me detaje që më pas...

  Çfarë është sëmundja Paget e gjirit

  Sëmundja Paget e gjirit, e njohur edhe si sëmundja e Paget e thithës, është një lloj i rrallë i kancerit të gjirit me simptoma karakteristike të cilat ndryshojnë nga...

  A duhet të bësh Pap-test nëse nuk ke kryer asnjëherë marrëdhënie seksuale?

  Një Pap-test përdoret për të kontrolluar gratë për kancerin e qafës së mitrës. Vite më parë, gratë bënin një kontroll të tillë në çdo vizitë vjetore, por sot Pap...

  Çfarë i shkakton sekrecionet e bardha gjatë ose pas seksit?

  Sekrecionet e bardha janë lëngje që dalin nga vagina gjatë dhe pas aktivitetit seksual. Disa prej tyre kanë për qëllim të ndihmojnë marrëdhëniet seksuale. Këto lëngje janë normale. Ato...

  4 këshilla sesi të kujdeseni për veten tuaj pas abortit

  Aborti, pavarësisht procedurës, mund të sjell efekte të rënda anësore, duke filluar nga dhimbjet fizike e deri te shëndeti mendor. Për këtë arsyje, kushtoni vëmendje këshillave të mëposhtme sesi të...

  Pse keni qime në thithka dhe a janë normale?

  Me siguri keni vënë re ndonjëherë qime në zonën e gjoksit? Qime të gjata, të zeza. Nëse po, dijeni që nuk jeni vetëm. Të kesh një apo disa qime...

  Gjëra që s’duhet t’i mbani kurrë afër zonave intime

  1.Të ulesh në një biçikletë me mbështetësen pa mbushje. Mungesa e një mbështetëseje të rehatshmë në biçikletë acaron indet nervore rreth zonës tuaj gjenitale dhe ngadalëson qarkullimin e gjakut. 2.Të qëndrosh...

  Prania e adezioneve rritë shanset për infertilitetin te gratë

  Adezionet janë grupe indesh që bashkojnë muret e mitrës.Zakonisht ato shkaktohen nga infeksionet, ndërkohë  mund të jenë faktorë ndikues të infertilitetit te gratë. Adezionet mund të shkaktojnë dhimbje, duke përfshirë...

  Femrat e aktrojnë orgazmën vetëm për t’i dhënë fund seksit të keq

  Gjithmonë ka ekzistuar mendimi se gratë i aktrojnë orgazmat vetëm për t’i kënaqur të dashurit në shtrat. Por, tani një studim i ri tregon se gratë mund t’i aktrojnë...

  4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera

  Këro 4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera, ja pse s’duhet t’i injoroni.Statistikisht, kanceri i gjirit prek 1 në 8 gra në...

  Kujdes nga të brendshmet e ngushta

  Shumica e femrave veshin tanga – jo vetëm me raste të veçanta, por madje edhe kur flenë gjumë. Mirëpo, kjo rrobë intime miniaturale mund të jetë e rrezikshme për shëndetin....

  Pasojat e tej-zgjatura të kontraceptivëve tek gratë

  Gratë mund të duhet të presin deri në tetë muaj që pjelloria e tyre të kthehet në normale pasi të ndalojnë kontracepsionin, thonë studiuesit.Shpejtësia me të cilën një grua...

  Çfarë ndodhë me trupin tuaj kur i ndaloni tabletat për parandalimin e shtatzanisë?

  Pa marrë parasysh se cila është arsyeja për ndalimin e tabletave për parandalimin e shtatzanisë, këtu janë disa hapa që duhet t’i bëni për një tranzicion të sigurtë dhe...

  5 simptoma të ciklit menstrual që nuk duhet t’i injoroni kurrë

  Secila grua është e ndryshme. Kështu mund të jetë cikli i saj menstrual. Ndërsa dikush mund të rrjedhë gjak për vetëm disa ditë, një grua tjetër mund të rrjedhë...

  Rregullat e jetës që gratë e forta i respektojnë

  Çdo person ka momente force dhe dobësie. Çdo grua e fortë ka 5 rregulla që e lejojnë atë të kapërcejë periudhat më të errëta të jetës së saj. Një...

  Popular

  spot_imgspot_img