1.7 C
Priština
More

  8 fakte rreth vaginës që me siguri s’jua kanë mësuar në shkollë

  spot_imgspot_img

  Na duhet t’ju kujtojmë se flasim shumë pak për shëndetin vaginal, pavarësisht se duhet të ishte e kundërta. Eshtë kaq e rëndësishme ta njihni me detaje që më pas ta doni dhe ta kuptoni drejt! Më poshtë do të gjeni disa informacione rreth saj që me shumë gjasa, s’jua kanë thënë gjatë orës së biologjisë.

  1.

  Vagina kanë fuqinë të pastrohen vetë, prandaj s’duhet të përdorni asnjë lloj solucioni. Kurrë.

  Duhet të bëni kujdes me çfarë fusni në ~kopshtin tuaj sekret~. Përfshi këtu lubrifikantët e ndryshëm dhe lodrat e seksit. Eshtë shumë e thjeshtë të harrosh sa delikat është pH rreth vaginës, prandaj mos merrni gjënë e parë që ju del para. Sigurohuni që lodrat të jenë të pastra para përdorimit.

  3.

  Antibiotikët ndikojnë gjithashtu në pehashin e vaginës, prandaj merrni probiotikët për të balancuar gjërat.

  4.

  Meqë ra fjala tek ekuilibri, urinoni gjithmonë pas seksit.

  Vishni të brendshme miqësore me lëkurën dhe lëreni të „marrë frymë“ lirisht. Nëse është e mundur, flini lakuriq.

  Kur fshijeni bëjeni nga para-pas. Përsërisim: Para-pas!

  7.

  Shkarkimet vaginale janë komplet normale, prandaj mos u habisni nga çfarë shihni!

  Duhet të shkoni rregullisht tek mjeku juaj dhe bëni gjithë pyetjet që keni në kokë rreth saj.

  Burimi: BuzzFeed

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...