11.3 C
Priština
More

  Receta

  spot_imgspot_img

  Kjo recetë e gatimit të shalqirit është virale në TikTok

  Tarbooz ki sabji ose lëvore shalqiri e gatuar është emri i recetës indiane, e cila për momentin është virale në TikTok dhe ka më shumë se 5 milionë pëlqime. Përdoruesja...

  Thjerrëzat – ushqim ideal për çdo stinë

  Thjerrëzat janë një ndër ushqimet më të shëndetshme për organizmin e njeriut. Ato janë thelbësore për shëndetin, por edhe ushqim i pasur në vlera që mund të konsumohet gjatë...

  Akullore kremoze dhe e shijshme pa sheqer fare

  Përbërësit e nevojshëm për 3 vakte: – 3 banane të ngrira; – 1 grusht mjedra të ngrira; – 1 grusht manaferra të ngrira; – 2 lugë të vogla kakao. Nga këta përbërës mund t’i...

  Për këtë pjatë me banane të karamelizuara ju duhen vetëm 3 përbërës dhe 5 minuta!

  Përbërësit: - 2 banane - 1/4 lëng limoni - 1 lugë sheqer kokosi Opsionale: kanellë, kos, arra, etj. Përgatitja: Prisni bananet nga lart-poshtë dhe hiqni lëvoren. Spërkatini me pak lëng limoni dhe sheqer kokosi dhe...

  Burger me panxhar, shpejt dhe shëndetshëm

  Receta e burgerave vegan me panxhar krijon një shije të ëmbël. Ajo do t’ju bëjë të zëvendësoni burgerat tradicionalë. Ky është një vakt i pasur për veganët dhe vegjetarianët,...

  Fileto viçi me petë kulaçi

  Përgatisni recetën speciale të filetos së viçit me petë kulaçi! Pjatë e bollshme, me shije e aromë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Kombinimi i përbërësve është burim...

  3 sallata ideale për të mbajtur dietën nën kontroll

  Në këtë artikull do të mësoni tre receta sallatash të shijshme dhe të lehta në përgatitje që u përshtaten më së miri nevojave të diabetikëve. Sallata me spinaq dhe hudhër Përbërësit...

  Receta: Kek me kakao

  Krijoni një atmosferë të ngrohtë për familjen e të dashurit tuaj duke përgatitur këtë recetë të kekut! Fantastik për fëmijët dhe të rriturit të cilët preferojnë ëmbëlsirat e buta...

  Fajitas meksikane, alternativa e javës

  Kjo recetë e shijshme është pa dyshim një alternativë fantastike për vaktet gjatë javës. Përgatitur me qepë, speca shumëngjyrësh, piper dhe shoqëruar me tortilla, fajitas sjellin një darkë shumë...

  Tartar me salmon, delikatesë dhe shije

  Kjo pjatë me ngjyra të bukura është e freskët dhe shumë e shijshme! Ajo shërbehet si pjatë e parë, por mund të shijohet dhe si sallatë. Por pse jo,...

  Ëmbëlsira e vjetër e Arbëreshëve

  Ëmbëlsira e vjetër “Pitta N’Chiusa” ose “Petë e shtypur”, i ka rrënjet nga tradiat e lashta Arbëreshe.  Petët e mbushura me fruta janë një recetë shumë e veçantë e...

  Pite me mish dhe e mbushur me birrë – Recetë për tu mos u humbur

  Një pite kërcëlluese me plot me mish e cila në përbërjen e saj ka edhe birrë është një ide perfekte për drekën apo darkën tuaj. Përbërësit – 1 qepë – 500 g...

  Mënyrat më të mira për gatimin e lakrës së Brukselit

  Lakra e Brukselit mund të gatuhet në shumë mënyra të ndryshme siç janë: Zierja, Kaurdisja Pjekja. Nëse ju pëlqejnë lakrat e ziera, atëherë prisni sa të marrë uji vali, hidhni pak kripë dhe...

  Ekziston mënyra e shpejtë që të arrihet lakra turshi për vetëm 12 orë!

  Vetëm kur ju shkon mendja te sarmaja, lëngu ju shkon nga goja, ndërkaq ende nuk keni filluar të bëni lakra turshi?E dini që lakrat turshi mund të arrihen për...

  Pijet e ngrohta më të pazakonta por të shëndetshme

  Më poshtë do të gjeni një listë me pije të tjera që duhet t’i konsumoni patjetër gjatë ditëve të ftohta.Lëngu i shegës është pija që dominon stinën e vjeshtës...

  Receta e ditës, mish me spinaq dhe oriz në furrë

  Një recetë e shijshme dhe plot shëndet.Përbërësit: 600 gr mish qingji ose viçi 2 kokrra qepë 2 thelpi hudhër 250 gr oriz 800 gr spinaq 1 tuf kopër kripë dhe piper të zi arrë moskat pak vaj ulliri Përgatitija: Fillimisht...

  Rizoto me fileto pule, supë me thjerrëza dhe pene me perime të stinës

  Rizoto me fileto pule Përbësit: 300 g oriz Lëng pule 1 fileto pule 1 lugë maskarpone 100 g djathë parmixhano 50 g gjalpë 50 ml vaj ulliri 50 domate të thara Gjysmë gote verë të bardhë 4 qepujka 4 thelpinj hudhre 1...

  Supë kungulli jeshil dhe picë vegjetariane

  Supë kungulli jeshil Lëng pule 300 g kungull njomë 50 g gjalpë 2 limonë 1 qepë e thatë 2 qepë të njoma 2 thelpinj hudhre 1 tufë borzilok Pak mendërz e freskët Arrë moskat 100 ml vaj ulliri Kripë Piper Pastrojmë perimet dhe...

  Speca turshi me ujë, pa vaj

  Përbërësit: – 7 kg speca, – 4 l ujë; – 300 g sheqer; – 200 g kripë; – 100 ml uthull; – 1 konzervans. Përgatitja: Specat pastroni dhe pritni në fileta, pastaj rendisni në një enë të...

  ‘Muffin’ me boronica nga tre përbërës

  Përbërësit: – 4-5 banane; – 180 gramë gjalpë kikiriku; – 150 gramë boronica. Përgatitja: Përgatitja në një enë të madhe shtypni bananet me pirun. Sa më të pjekura të jenë bananet, aq më të...

  Popular

  spot_imgspot_img