29 C
Priština
More

  Fëmiu juaj

  spot_imgspot_img

  Telefoni do t’ju ndihmojë të argëtoni një fëmijë nervoz por në planin afatgjatë bëhet problem

  Mesatarisht, fëmijët e bëjnë kontaktin e tyre të parë me median digjitale në vitin e tyre të parë, tregojnë hulumtimet. Kjo është kryesisht periudha kur fëmijët përballen me emocionet e...

  Disa nga gabimet që bëjnë prindërit kur i ushqejnë fëmijët e tyre

  Për shumë prindër, t’i bëjnë fëmijët të ulen dhe të hanë një vakt të plotë pa asnjë ankesë është sfiduese. Ekspertja e të ngrënit, Laura Thomas tha se nuk duhet...

  Pse fëmijët ankohen për dhimbje në këmbë natën dhe si t’i ndihmoni ata

  Dhimbja në këmbë zakonisht ndodh vonë pasdite ose në mbrëmje, gjë që mund të bëjë që fëmija juaj të zgjohet në mes të natës. Dhimbja e këmbës ose dhimbja e...

  Koha e mjaftueshme e gjumit për fëmijët

  Fëmija mesatarisht fle nga shtatë deri në tetë orë gjumë çdo natë, por klinikat shëndetësore thonë se kjo nuk mjafton. Studimet tregojnë se prindërit shpesh nuk e dinë se për...

  Çdo prind e ka përjetuar sigurisht që fëmija në ndonjë rast nuk ka treguar se vlerëson diçka që ka marrë, ashtu siç do të duhej.Fëmijët e moshës parashkollore nuk...

  Si të llogarisni sa i gjatë do të jetë fëmija juaj?

  Sa i gjatë do të jetë fëmija im: Qe si të llogarisni saktësisht në centimetra! Kur një fëmijë lind, të gjithë fillojnë të mendojnë menjëherë se kujt i ngjan dhe...

  Ja pse zemërimi i fëmijëve nuk duhet injoruar

  Shumë prindër mendojnë në një moment (shpesh gjatë viteve të hershme) se sjellja negative e fëmijëve të tyre është thjesht “kërkim i vëmendjes”. Prindërit gjithashtu priren të mendojnë se gjëja...

  Pijet me gaz dhe agresiviteti tek fëmijët

  Shumë prindër i anashkalojnë rreziqet që u kanosen fëmijëve nga ushqimet dhe pijet industriale.Fundja, çfarë e keqe mund t’i vijë fëmijës nga një pije shumëngjyrëshe dhe e shijshme? Ajo që...

  Fëmijët janë po aq infektues me Covid-19 sa edhe të rriturit

  Fëmijët dhe adoleshentët kanë po aq gjasa të transmetojnë virusin sa të rriturit, sipas një studimi të ri amerikan. Studimi përfshiu 110 fëmijë me moshë mesatare 10 vjeç, të...

  A është normale që fëmijët të mësojnë gjuhë të huaja që në klasë të parë?

  Kjo është një temë mjaft e diskutuar kohët e fundit, sidomos pas vendimit se gjuha e huaj do të nistë që në klasën e parë, krahasuar me më parë...

  Çfarë duhet të bëni kur fëmija fillon duke qarë pa pushim?

  Zakonisht ka vetëm një arsye pse ndodhin zemërimet apo të qarat me të madhe dhe është sepse fëmija juaj nuk mund të marrë atë që dëshiron dhe emocionet e...

  Fëmijët që bëjnë më shumë detyra janë më të suksesshëm në jetë

  Nëse dëshironi që fëmijët tuaj të rriten për të qenë të suksesshëm, dhënia e detyrave, të paktën një listë e shkurtër e gjërave për të bërë, mund të jetë...

  Pse fëmijët nën moshën 4 vjeç nuk duhet të hanë kokoshka?

  Kokoshkat preferohen shumë nga fëmijët dhe të rriturit, dhe struktura e tyre krokante dhe aroma, janë thjesht perfekte për pothuajse çdo rast. Disa prindër u ofrojnë kokoshka vetë fëmijëve të...

  10 gabime që bëjnë prindërit me fëmijët

  Shumë prindër e kanë përjetuar atë situatën e pakëndshme kur ata kuptojnë se sjellja e fëmijës së tyre ka ndryshuar, por pa e ditur se nga ka ardhur ky...

  Babai duhet t’i bisedoj këto gjëra patjetër me djalin

  Këtu do të gjeni këshillat dhe mësimet që çdo baba duhet t’i mësojë djalit të tij. Edhe pse shumë njerëz mendojnë se nënat luajnë rolin më të rëndësishëm në jetën...

  6 simptomat e depresionit të identifikuara te fëmijët si pasojë e pandemisë Covid-19

  Izolimi, distancimi shoqëror, mbajtja e maskës, anulimi i aktiviteteve fizike dhe mbyllja e shkollave janë disa nga masat e ndërmarra për të parandaluar përhapjen e Covid-19. Këto masa ishin shumë...

  Fëmijët nuk thonë që janë anksiozë por e tregojnë këtë në shumë mënyra

  Fëmija do të ankohet se u dhemb barku dhe vërtet do t’i dhembë barku, mirëpo shkaktari i dhembjes mund të jetë i natyrës psikike. Studimi të cilin e ka publikuar...

  Si të bindni fëmijët të hanë brokoli

  Ekspertët rekomandojnë që nënat të mësojnë e ta gatuajnë brokolin në mënyrën  e duhur.Brokoli është një nga ushqimet më të shëndetshme për njeriun dhe çdo i rritur e kupton...

  Shëndeti i zemrës së fëmijës varet shumë nga nëna

  Prindërit kanë një shumë detyra delikate lidhur me fëmijët e tyre. Jo vetëm në lidhje me edukimin dhe rritjen e fëmijëve, por edhe në lidhje me shëndetin. Në veçanti,...

  Mos e lejoni fëmijën të fle me gojë hapur! Kjo e rrezikon seriozisht shëndetin e tyre

  Mund të duket e padëmshme por do të lë pasoja afatgjata tek fëmija juaj. Është me të vërtetë një prej gjërave që të sjellë më së shumti gëzim të shikoni...

  Popular

  spot_imgspot_img