17.7 C
Pristina
15.5 C
Zurich
More

  Disa nga gabimet që bëjnë prindërit kur i ushqejnë fëmijët e tyre

  spot_imgspot_img

  Për shumë prindër, t’i bëjnë fëmijët të ulen dhe të hanë një vakt të plotë pa asnjë ankesë është sfiduese.

  Ekspertja e të ngrënit, Laura Thomas tha se nuk duhet t’u bëni presion fëmijëve që të hanë zarzavate, pasi “pothuajse gjithmonë rezulton mbrapsht”.

  “Ka një presion të madh mbi prindërit për t’i ushqyer fëmijët e tyre ‘përsosmërisht’ që shpesh vjen në kurriz të mirëqenies së vetë prindërve dhe shpesh çon në më shumë zgjedhje dhe probleme të tjera për fëmijët”, u shpreh ajo.

  Ekspertët thonë se të qenit kufizues me fëmijët kur bëhet fjalë për ushqimin mund t’i shtyjë ata të hanë nëse nuk janë të uritur, shkruan The Sun.

  Ata thanë se presioni ndaj fëmijëve për të pastruar pjatën ose për të ngrënë zarzavate mund të rrisë gjasat që ata të bëhen ngrënës të bezdisshëm, duke i bërë vaktet më stresuese për të gjithë familjen.

  Ndryshe, ekspertët bëjnë të ditur se fëmijët nuk duhet të kenë presion dhe nuk duhet t’u krijohet ideja se ekziston një mënyrë e drejtë dhe e gabuar për të ushqyer.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...