29.1 C
Priština
More

  BUKURIA

  spot_imgspot_img

  Ç’mund të kuptoni për shëndetin tuaj vetëm përmes lëkurës

  E keni menduar ndonjëherë si duket një lëkurë e pashëndetshme? Ndoshta e imagjinoni si me shumë yndyrë, shumë më të thatë se lëkura e zakonshme ose me një ngjyrë tjetër....

  Sa shpesh duhet të bëni dush?

  Nëse nuk bëni dush çdo ditë, por mbani këtë informacion për veten tuaj që të mos ju shikojnë me përçmim – nuk jeni i vetmi. Përveç kësaj, hulumtimet thonë...

  Ç’mund të kuptoni për shëndetin tuaj vetëm përmes lëkurës?

  E keni menduar ndonjëherë si duket një lëkurë e pashëndetshme? Ndoshta e imagjinoni si me shumë yndyrë, shumë më të thatë se lëkura e zakonshme ose me një ngjyrë...

  Si t’i trajtoni flokët e dëmtuar?

  Nga ekspozimi i tepërt i diellit te mungesa e vëmendjes, flokët mund të bëhen të thatë, të dëmtuar dhe të brishtë për një sërë arsyesh. Nëse keni të bëni me...

  Strijat zhduken sikur të mos kishin ekzistuar kurrë: Kremi shtëpiak është më i mirë se çdo krem i blerë!

  Strijat shfaqen për shkak të tendosjes drastike të lëkurës, por mund të shfaqen edhe për shkak të shtatzënisë, shtimit të konsiderueshëm të peshës trupore apo dobësimit, madje edhe me...

  Efektet që nuk i kishit menduar nëse e masazhoni fytyrën me akull

  Vazhdoni ta përdorni akullin vetëm për të freskuar pijet apo ushqimet? Epo ka ardhur momenti të mësoni efektet e tij fantastike që deri më sot nuk iu a ka thënë...

  Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse për 1 muaj hani çdo ditë avokado

  Nga mbrojtja e syve dhe rritja e sistemit imunitar deri tek mbrojtja e trupit tuaj kundër qelizave të kancerit. Nuk ka rëndësi se si i konsumoni, nuk mund të mohohet...

  Disa mënyra të thjeshta për t’u kujdesur për thonjët tuaj

  Shumë njerëz, i kushtojnë rëndësi të veçantë kujdesit ndaj thonjëve. Kujdesi ndaj tyre, konsiderohet si një nga aspektet më të rëndësishme të higjienës së duarve. Dermatologia, Aanchal Panth ka treguar...

  Sa shpesh duhet t’i lani flokët sipas llojit që keni

  Në grupin e dilemave të përditshme, ajo që na mundon më shumë është: Sa shpesh duhet t'i lajmë flokët? Një pjesë e mirë e jona përpiqen t'i lajnë çdo...

  Si të shpëtojmë nga flokët e elektrizuar gjatë ditëve të ftohta

  Përveç të ftohtit, gjatë kësaj kohe na duhet të përballemi edhe me flokë që elektrizohen çdo sekondë! Nuk ka rëndësi nëse sapo ke dalë nga salloni me krehjen e...

  Sa kohë duhet të zgjasë efekti i depilimit me dyll

  Sa kohë pas depilimit me dyll është idealja t'ju dalin qimet e para të besdisshme? Përgjigjja s'do t'ju pëlqejë, por sidoqoftë dylli mbetet gjithmonë opsion më i mirë se...

  Suplementi që mund të nxisë rritjen e flokëve

  Humbja e përhershme e flokëve mund t’i bëjë njerëzit të ndihen të mërzitur, por ka një sërë ilaçesh natyrale që kanë treguar rezultate premtuese në stimulimin e rritjes së...

  Nëse doni të shpëtoni nga aknet, konsumoni rregullisht këto ushqime

  Mirëmbajtja e lëkurës dhe zhdukja e akneve shkon përtej trajtimeve apo produkteve të shtrenjta. Eshtë e rëndësishme të pastroheni edhe nga brenda, pra të ndryshoni dietën ushqimore, pasi ndikimi...

  Sekreti për flokë të mirë mund të jetë kaq ~i thjeshtë~

  Nëse doni të ndryshoni diçka në rutinën tuaj të kujdesit të flokëve, fillojeni me një nga gjërat më bazike: Peshqirin! Këtë ndryshim mund ta bëni nëse keni flokë të...

  4 ngjyra për thonjtë që do të dominojnë gjatë vitit 2022

  Fiksimi me thonjtë duket se nuk ka asnjë shenjë ngadalësimi edhe për vitin 2022. Megjithatë mund të heqim dorë nga printet dhe dizenjot shumëngjyrëshe për t’i dhënë më shumë...

  Paralajmërojnë kirurgët: Ky është vendi më i rrezikshëm për të kryer operacione plastike

  Kirurgjia plastike sot është më popullore se kurrë. Çdo vit, klinikat që operojnë në këtë treg realizojnë miliona procedura, nga trajtimet minimale invazive, si filler-at dhe botox, deri te...

  A ndihmon vaji i rozmarinës në rritjen e flokëve?

  Rozmarina është një barishte kulinare dhe shëruese. Kjo bimë shumëvjeçare është tepër e përhapur në rajonin e Mesdheut, ku është përdorur si ushqim dhe ilaç për shekuj me radhë. Ashtu...

  Shëndeti i lëkurës – si t’i trajtoni aknet me akull?

  Kur aknet fillojnë të shfaqen si një vullkan në lëkurën tuaj, të gatshme për të shpërthyer, kura mund të jetë në frigoriferin tuaj. A e dini se përdorimi i akullit...

  Lëkurë dhe flokë të shëndetshme edhe në dimër

  I ftohti, lagështira dhe ngricat ndikojnë të parën lëkurën dhe flokët. Në fakt si çdo ekstrem tjetër atmosferik dhe nuk janë të paktë njerëzit që në periudha të caktuara të...

  E dini çfarë i bëjmë lëkurës sa herë qajmë?

  Lotët janë thelbësorë për shëndetin e syve! Të qash është një proces biologjik që të ndihmon të shprehësh emocione dhe lehtëson dhimbjen. Pavarësisht sa lehtë qani ose jo, me...

  Popular

  spot_imgspot_img