17.7 C
Priština
More

  Kuriozitete

  spot_imgspot_img

  Të pini kafe çdo ditë është mirë për zemrën dhe jetëgjatësinë, thotë studimi

  Pirja e kafesë mund të mbrojë zemrën dhe nuk shkakton probleme, sipas një studimi. Pirja e dy deri në tre filxhanë kafe në ditë është shoqëruar me rrezik më...

  Çfarë e përcakton ngjyrën e syve dhe a mund të ndryshojë ajo me kalimin e kohës?

  Në të kaluarën, njerëzit besonin se mund të parashikonin ngjyrën e syve të fëmijëve duke parë ngjyrat e syve të prindërve dhe gjyshërve. Bazuar në besimin se sytë kaf’ janë...

  Si është shpikur në të vërtetë Viagra?

  Miliona burra gjatë dekadave të fundit kanë zgjedhur këtë pilulë të vogël blu për të zgjidhur problemin e tyre jo shumë të vogël. Megjithatë, është e sigurt që një...

  Si ta kuptoni sipas gjuhës së trupit se po ju gënjen dikush?

  Fatkeqësisht, nuk ka ndonjë truk magjie për të qenë shumë të sigurt nëse dikush po na gënjen apo jo, megjithatë “gjuha e trupit” shpeshherë tregon më tepër seç mund...

  Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini me çorape

  Kur bëhet fjalë për të veshur çorape në shtrat, gjithçka varet nga preferencat personale. Disa nuk mund të bien në gjumë nëse nuk kanë çorape të ngrohta në këmbë,...

  Ata me flokë apo pa flokë? Studimet e reja zbulojnë kush meshkuj janë më të zgjuar

  Në ka një gjë të vërtetë në jetë, është se nuk mungojnë njerëzit e suksesshëm pa flokë. Të paktën sipas një studimi, nuk është rastësi. Mbi tre studime të kryera...

  Milingonat mund të përdoren për të nuhatur kancerin

  Edhe pse të vogla në madhësi, milingonat së shpejti mund të luajnë një rol të madh në mbrojtjen e shëndetit tonë. Sipas një studimi, insektet një ditë mund të përdoren...

  Vetëm dy birra në ditë mund të ‘plakin trurin tuaj deri në 10 vjet’, pohojnë shkencëtarët

  Vetëm dy birra në ditë mund ta plakin trurin me ekuivalentin e 10 viteve, kanë pohuar shkencëtarët. Konsumatorët janë paralajmëruar të ndalojnë zakonet e tyre të këqija, veçanërisht ata të...

  Lufta në Ukrainë rikthen ‘doomscrolling’ – Çfarë është?

  Lufta në Ukrainë ka krijuar një kompleksitet të trurit për këdo që përpiqet të kuptojë se çfarë po ndodh. Tani “doomscrolling” është rikthyer në mënyra që nuk janë parë...

  Një zëvendësues i shëndetshëm i sheqerit të bardhë, pa kalori – Çfarë është eritritoli

  Nga përdorimi i deritanishëm, mund të konfirmohet se eritritoli është një ëmbëltues i sigurt dhe përdoret më së shumti nga diabetikët dhe njerëzit në dieta reduktuese. Me siguri keni lexuar...

  Pirja e ujit me këtë përbërës para gjumit mund t’ju ndihmojë të flini gjatë natës

  Një nga shqetësimet më të mëdha është të përdorim banjën në mes të natës. Në dy ose tre të mëngjesit, të largohemi nga ngrohtësia dhe rehatia e shtratit është një...

  Këto janë shtetet ku “Shën Valentini” është i ndaluar

  Dhjetëra miliona njerëz janë duke e shënuar Ditën e Shën Valentinit sot, e cila është një datë e festimit të romancës në pjesën më të madhe të botës —...

  Studimi zbulon se në cilën moshë është koha më e lumtur e jetës sonë!

  Shumica e njerëzve nuk i mbajnë mend adoleshencën ose të njëzetat e tyre si koha më e lumtur në jetën e tyre. Në fakt, janë të tridhjetat ato që...

  Në prag të Shën Valentinit çiftet këshillohen të mbajnë maska gjatë marrëdhënieve

  Autoritetet tajlandeze kanë rekomanduar që të dashuruarit të mbajnë maska për t’u përmbajtur nga “puthjet e thella” dhe të shmangin pozicionet ballë për ballë gjatë marrëdhënieve intime për shkak...

  Sipas studimeve: Meshkujt shpenzojnë 7 orë në vit duke bërë këtë gjë në tualet

  Meshkujt shpenzojnë 7 orë në vit duke bërë këtë gjë në tualet dhe nuk është ajo që po mendoni! Të jemi të sinqertë, përveç momentit kur bëjmë selfie ose dush,...

  7 sekretet që nuk duhet t’ia tregoni kurrë, askujt

  Jo të gjithë duhet t’i dinë të gjitha aspektet e jetës suaj. Jo të gjithë njerëzit janë të mirë dhe jo të gjithë mund ta kuptojnë dhe pranojnë lumturinë...

  Zbulohet se cili është aplikacioni më i keq për t’u përdorur para gjumit

  Një anketë e kryer nga Sleep Junkie me 2.012, persona të rritur ekzaminoi sesi përdorimi i disa aplikacioneve pak para gjumit ndikon në cilësinë e gjumit.Aplikacioni më shqetësues ishte...

  Mjeku jep një paralajmërim për qëndrimin për një kohë të gjatë në dush

  Është e lehtë të humbasësh ndjenjën e kohës kur bën dush, sepse larja në ujë të ngrohtë është relaksuese. Praktika e përditshme sjell përfitime të shëndetit mendor dhe fizik, por...

  Disa mënyra si të qëndroni ngrohtë në makinë, nëse nuk ju punon kondicioneri

  Nëse nuk keni kondicioner në makinë dhe temperaturat janë të ulëta, udhëtimi juaj do të jetë vërtet  i pakëndshëm. Ne do t’ju tregojë disa mënyra si të luftoni të...

  Disa arsye bindëse që do t’ju bëjnë të hiqni dorë nga letra higjenike

  Me siguri e patë çfarë rëndësie të madhe për njerëzimin pati letra higjenike, sidomos në fillimet e vështira të karantinës. Ndryshe nga njerëzit e vendeve aziatike që thuajse nuk...

  Popular

  spot_imgspot_img