29.1 C
Priština
More

  NËNA

  spot_imgspot_img

  Pse foshnjat duhet të flenë në dhomën e prindërve gjatë vitit të tyre të parë?

  Shumica e prindërve, veçanërisht të rinjtë, gjithmonë ëndërrojnë të krijojnë një hapësirë ​​komode për të mirëpritur fëmijën e tyre. Në shumë raste, ata e dekorojnë dhomën me ngjyra pastel...

  Zakoni që i bën fëmijët agresivë

  Një analizë tregoi se fëmijët që kalojnë më shumë kohë para ekranit kanë më shumë gjasa të shfaqin sjellje të brendshme, si ankthi apo depresioni. Ata gjithashtu kanë më shumë...

  Cilat janë shenjat më inteligjente të horoskopit?

  A është shenja juaj e zodiakut nga ato që analizojnë një situatë nga të gjitha këndvështrimet e mundshme dhe ndër ato shenja që shquhen për inteligjencë?Zbulojeni më poshtë. Virgjëresha Ju mund...

  5 shenja që tregojnë se fëmijëria ka ndikuar ~negativisht~ tek ju

  Psikologët thonë se nëse një pjesë e juaja pyet shpesh veten “A ka ndikuar negativisht fëmijëria ime te unë?”, gjasat janë që ta dini përgjigjen. Megjithatë, disa nga shenjat...

  Telefoni do t’ju ndihmojë të argëtoni një fëmijë nervoz por në planin afatgjatë bëhet problem

  Mesatarisht, fëmijët e bëjnë kontaktin e tyre të parë me median digjitale në vitin e tyre të parë, tregojnë hulumtimet. Kjo është kryesisht periudha kur fëmijët përballen me emocionet e...

  Kur një grua mund të mbetet shtatzënë pas shërimit nga Coronavirusi?

  Nuk është e rëndësishme vetëm gjendja e nënës, por edhe e babait! Coronavirusi gjithsesi ndikon në shëndetin e pacientëve, gjë që është veçanërisht shqetësuese për gratë që planifikojnë të mbeten...

  Disa nga gabimet që bëjnë prindërit kur i ushqejnë fëmijët e tyre

  Për shumë prindër, t’i bëjnë fëmijët të ulen dhe të hanë një vakt të plotë pa asnjë ankesë është sfiduese. Ekspertja e të ngrënit, Laura Thomas tha se nuk duhet...

  7 arsyet pse nënën nuk mund ta zëvendësoj askush!

  Vetëm një teshtimë e lehtë dhe e gjithë bota do të bie në supet e saj. Ajo do të të përgatitë çaj dhe do të sjell gjëra për t’u...

  Pse fëmijët ankohen për dhimbje në këmbë natën dhe si t’i ndihmoni ata

  Dhimbja në këmbë zakonisht ndodh vonë pasdite ose në mbrëmje, gjë që mund të bëjë që fëmija juaj të zgjohet në mes të natës. Dhimbja e këmbës ose dhimbja e...

  Listë e gjërave që duhet bërë në shtatzëni

  Tremujori i parë i shtatzënisë, karakterizohet me ndryshimet fillestare, nëpër të cilën kalon trupi i nënës. Për të mirëmbajtur gjendjen dhe vëzhguar procesin, zakonisht preferohet të përcillen disa parametrat...

  Shtatzënia pas lindjes: Ja sa javë duhet të prisni

  Nëse keni lindur një fëmijë kohëve të fundit, të paturit e një fëmije tjetër është ndoshta gjëja e fundit në mendjen tuaj. Në fakt, do të ishit të etur...

  Si të reduktoj gazrat gjatë shtatzënisë?

  Me tetë shprehi do të parandaloni shfaqjen e dhimbjeve të stomakut, dhe pini një çaj çdo ditë! Gjatë shtatzënisë gazrat janë një dukuri krejtësisht normale dhe mos u shqetësoni, nuk...

  Studim: Placenta mund të bllokojë transmetimin e COVID-19 te foshnjat, gjatë shtatzënisë

  Arsyeja pse disa gra shtatzëna e kalojnë COVID-19 te të porsalindurit e tyre, pavarësisht se kanë përjetuar vetë komplikime serioze, mund të qëndrojë në placentë, zbuloi një studim i...

  Çfarë duhet të bëni nëse keni marramendje gjatë shtatzënisë

  Gjatë shtatzënisë, trupi kalon nëpër ndryshime të mëdha, të cilat përfshijnë presionin e gjakut, nivelin e sheqerit në gjak, hormonet dhe e gjithë kjo mund të çojë në marramendje. Është...

  Foshnjat njohin meloditë që dëgjuan ndërsa ishin në barkun e nënës së tyre

  Përveç gjuhës, foshnjat ende mbajnë mend meloditë që i njohin lehtësisht disa muaj pas lindjes, sipas një studimi të Universitetit të Helsinkit në Finlandë. Në hulumtim, dhjetë nëna u kanë...

  Koha e mjaftueshme e gjumit për fëmijët

  Fëmija mesatarisht fle nga shtatë deri në tetë orë gjumë çdo natë, por klinikat shëndetësore thonë se kjo nuk mjafton. Studimet tregojnë se prindërit shpesh nuk e dinë se për...

  Çdo prind e ka përjetuar sigurisht që fëmija në ndonjë rast nuk ka treguar se vlerëson diçka që ka marrë, ashtu siç do të duhej.Fëmijët e moshës parashkollore nuk...

  Sa kocka kanë në trupin e tyre të posalindurit?

  Foshnjat lindin me rreth 300 kocka, por deri në moshën madhore, këto kocka do të jenë shkrirë së bashku për të formuar 206 kocka. Foshnjat lindin me më shumë kërc...

  Ky mekanizëm ndihmon sistemin imunitar të zbulojë sëmundjet gjatë shtatzënisë

  Shtatzënia është një sfidë për sistemin imunitar të nënës që në fillim. Gjysma e gjeneve në fetus janë të huaja për trupin e saj. Sistemi imunitar duhet të vendosë një...

  Si të llogarisni sa i gjatë do të jetë fëmija juaj?

  Sa i gjatë do të jetë fëmija im: Qe si të llogarisni saktësisht në centimetra! Kur një fëmijë lind, të gjithë fillojnë të mendojnë menjëherë se kujt i ngjan dhe...

  Popular

  spot_imgspot_img