-4.2 C
Priština
2.9 C
Zürich
More

  Barëra natyrale

  Soja, ushqimi që ul nivelin e kolesterolit të keq

  Kolesteroli i nevojitet trupit tonë në sasi të caktuara, pasi luan rol të rëndësishëm në procesin e tretjes, prodhimit të hormoneve dhe vitaminës D. Ai gjendet kryesisht në ushqimet me...

  Pesë mënyra për t’i pastruar mushkëritë në mënyrë natyrale

  Ndotja, zakonet e këqija dhe mjedisi, janë shkaktarët kryesorë të problemeve të mushkërive. Shumë njerëz vuajnë nga sëmundje kronike të mushkërive. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se nuk...

  Konsumi ditor i boronicës së kuqe përmirëson funksionin kardiovaskular

  Konsumi i ulët i frutave dhe perimeve është një nga faktorët kryesorë të rrezikut të modifikueshëm që lidhet me një për qindje më të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare në...

  Vetëm me 4 kokrra limon, kura që lufton problemet shëndetësore më të përhapura

  Për këtë recetë nuk ju nevojiten shumë para dhe të mirat për shëndetin janë të shumta. Pothuajse nuk ka asgjë që limoni nuk mund ta përmirësojë dhe të shërojë. Kjo...

  Përtej vitaminës C, rolet e tjera thelbësore që luajnë agrumet në shëndetin tuaj

  Agrumet ofrojnë një shpërthim të këndshëm të vitaminës C shumë të nevojshme gjatë gjithë vitit. Por cilat janë saktësisht përfitimet e tjera shëndetësore të këtyre frutave? A kanë agrumet veti shëruese? Me...

  Si të lehtësoni fryrjen e barkut me dy metoda

  Për fat të mirë, ka shumë gjëra që mund të bëni për të lehtësuar fryrjen e barkut. Edhe pse është një fenomen relativisht i zakonshëm, fryrja e barkut shkakton...

  3 recetat e gjyshes që lehtësojnë dhimbjet e fytit më shpejt se antibiotikët

  Të gjithë personat që janë rritur me praninë e gjyshes e dinë që të kesh gjyshen në shtëpi është njëlloj si të kesh mjekun në shtëpi. Sa herë që...

  Neurologët kanë zbuluar si ta shëroni dhimbjen e kokës pa ilaçe!

  Sipas mjekëve, shumë faktorë mund të shkaktojnë dhimbje koke – ndryshimet e motit, stresi, hipertensioni, përkeqësimi i sëmundjeve kronike etj. Ndonjëherë dhimbjet e forta sinjalizojnë praninë e një sëmundjeje të...

  Si të ulni tensionin e lartë me tri metoda natyrale

  Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor.Nëse nuk trajtohet siç duhet, hipertensioni mund të transformohet në një problem mjaft shqetësues madje katastrofik duke shkaktuar...

  Shumica nuk e dinë që ky çaj është një mrekulli për zemrën!

  Ul presionin e lartë të gjakut në sekonda, relakson enët e gjakut dhe mbron nga sëmundjet! Nëse keni presion të lartë të gjakut dhe e matni atë pas një vakti,...

  Pse limoni është “mbreti” i dietës tuaj

  Limoni ka përdorim të gjërë në ushqimet tona. Atë e përdorim në çaj, në sallatë, në disa llojesh mishërash, në peshk etj. Por përveç se ai na shijon ai...

  Çaj mali kundër kollitjes, ftohjeve dhe virozave

  Të ngroh organizmin dhe shpirtin por mbi të gjitha efektet e tij janë fantastike për të mposhtur virozat, gripin dhe të ftohurën. Çaj i ngrohtë mali me gjalpë, ëmbëlsuar...

  Disa vajra esencialë kundër kokëdhimbjeve

  Dhimbja e kokës shkaktohet nga tensioni i gjakut, hormonet, stresi e të tjerë. Dhimbja është më e mprehtë në rastin e migrenës. Nëse vuani nga dhimbjet e kokës, provoni këto...

  ‘Bomba’ antivirale për të forcuar imunitetin te fëmijët

  Imuniteti i fortë është çelësi për ruajtjen e shëndetit të fëmijëve, veçanërisht në kolektive më të mëdha, kopshte dhe shkolla. Edhe pse përbërësit natyralë dhe preparatet mjekësore nga natyra janë...

  Shurupi më i mirë për imunitetin

  Sistemi imunitar ka nevojë për të gjithë mbështetjen e mundshme që të përballojë me sukses sfidat dimërore siç janë gripi dhe e ftohura. Mbështetja për sistemin imunitar mund të tingëllojë...

  Limoni eliminon toksinat e trupit

  Limoni është një prej agrumeve më të përdorura në kuzhinën shqiptare. Dimër a verë, limoni nuk mungon kurrë dhe pasuron shumë prej recetave të përditshme të amvisave. Lëngu dhe tuli...

  Lëngu i fuqishëm për pastrimin e gurëve në veshka dhe tëmth

  Statistikat botërore thonë se 1 në 10 njerëz në botë vuajnë nga gurët në veshka. Sipas të dhënave, shkaktari kryesor i këtij problemi mbetet sasia e mangët e ujit, ndjekur...

  Ky vaj i shëndetshëm mund të ndihmojë në luftimin e inflamacionit, dhimbjeve të kyçeve dhe plakjes së lëkurës

  Ndërsa plakemi, është në interesin tonë të hamë një dietë të shëndetshme. Plakja na bën më të ndjeshëm ndaj problemeve si sëmundjet e zemrës dhe diabeti, për të mos...

  Disa mënyra si të shpëtojmë nga kapsllëku

  Mënyra më e mirë për t’u lehtësuar nga problemet e konstipacionit (kapsllëkut) është të ndryshojmë gradualisht zakonet e të ushqyerit dhe të mënyrës të jetuarit, që ndikojnë tek konstipacioni. Kapsllëku...

  A ndikon soda e bukës kundër problemeve me diabetin

  Soda e bukës është një nga produktet që nuk mungon kurrë në kuzhinën e një amviseje shqiptare. Ajo përdoret jo vetëm për gatime të mrekullueshme por edhe për pastrimin me...

  Popular

  spot_imgspot_img