24.8 C
Priština
27.4 C
Zürich
More

  Vetëm me 4 kokrra limon, kura që lufton problemet shëndetësore më të përhapura

  spot_imgspot_img

  Për këtë recetë nuk ju nevojiten shumë para dhe të mirat për shëndetin janë të shumta. Pothuajse nuk ka asgjë që limoni nuk mund ta përmirësojë dhe të shërojë.

  Kjo dhuratë e vlefshme nga natyra përmban thartirë limoni, kalcium, magnez, vitaminë C, bioflavonoide, pektinë, limoninë e cila nxit imunitetin dhe lufton kundër infeksioneve.

  Dhe të mirat për shëndetin janë të shumta: forcon imunitetin, ul kolesterinën e lartë, pastron mëlçinë nga helmet e grumbulluara, pengon krijimin e gurëve në veshka dhe ndikon shumë pozitivisht në lëkurë.

   Përbërësit:

  – 4 limonë të paqëruar,

  – 2 lugë xhenxhefil të grirë në rende (ose rreth 4 cm xhenxhefil të pagrirë),

  – 4 qepë,

  – 2 litra ujë

  Përgatitja është shumë e thjeshtë:

  Më parë lani mirë limonët (pasi që nuk duhet t’i qëroni), pastaj priteni në copëza.

  Qëroni hudhrën dhe bashkë e limonin dhe xhenxhefilin qiteni në blender. Kur përbërësit t’i grini mirë në blender, përzierjen qiteni në tenxhere. Qitni ujë dhe lëreni të zihet 15 minuta, duke e përzier vazhdimisht. Fikeni pllakën e shporetit dhe lëreni lëngu të ftohet.

  Kur të ftohet lëngu, qiteni në një kavanoz të qelqtë, mbylleni me kapak dhe ruajeni në frigorifer. Si konsumohet?

  Pini nga një gotë çdo ditë në lukth të thatë, gjatë tri javëve.

  Bëni pauzë një javë dhe përsëriteni procedurën.

  Shija mbase është pak e fortë, prandaj nëse doni ta keni më të lehtë për ta konsumuar, hidhini një lugë mjaltë.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...