19.7 C
Priština
More

  Ushqime

  spot_imgspot_img

  Ushqimet që shkatërrojnë shëndetin tonë

  Rritja e ushqimeve të përpunuara ka të ngjarë të luajë një rol të madh në shëndetin tonë. Reduktimi i konsumit të këtyre ushqimeve ofron një mundësi unike për të...

  10 ushqimet që duhet të evitoni kur e keni stomakun bosh

  Kosi, një filxhan kafe dhe lëngu i freskët i portokallit është ajo që shumica e njerëzve mendojnë kur bëhet fjala për vakt të përsosur. Për fat të keq, vetëm...

  Pesë mënyra të thjeshta për t’u siguruar që ushqimi i blerë në dyqan është i sigurt për t’u ngrënë

  Për fat të mirë, nuk merr shumë kohë për t’u siguruar që ajo që po blini është e sigurt për t’u ngrënë. Më poshtë ua sjellim pesë rregulla të shpejta...

  Sa gjatë mund të qëndrojë mielli?

  Kohët sfiduese dhe të pasigurta kanë detyruar shumicën e njerëzve t’i sigurojnë vetes disa ushqime, veçanërisht miellin. Prandaj, nuk është keq të dimë se sa mund të zgjasë mielli, dhe...

  Çfarë është më e rëndësishme te përgatitja e patëllxhanit që të mos bëhet i hidhur?

  Me siguri e dini që patëllxhanin para përgatitjes duhet ta prisni dhe ta bëni me kripë dhe pastaj ta lini të qëndrojë së paku gjysmë ore. Ekziston edhe arsyeja e...

  6 përfitimet shëndetësore të çajit të kamomilit

  Çaji i kamomilit njihet për efektet e shëndetshme në organizmin e njeriut. Ai mund të veprojë kundër pagjumësisë dhe ndjesisë së ankthit. Sipas një studimi, konsumimi i çajit të...

  Një kokërr domate bën “mrekulli” në trupin tuaj

  Domatet janë të pasura me një substancë të quajtur likopen. Kjo substancë u jep ngjyrën e kuqe domateve dhe i mbron ato nga rrezet ultraviolet të diellit. Pothuajse në...

  Çfarë të konsumoni para se të flini

  Ka shumë këshilla që të ndihmojnë me një gjumë sa më të shëndetshëm dhe të qetë. Që nga çajrat qetësues e deri tek meditimi metodat janë të shumta, por një...

  Kur është koha më e mirë për të pirë kafe?

  Dita nuk fillon pa një filxhan kafeje të nxehtë. Nëse kafeja është një pjesë e rëndësishme e rutinës tuaj të mëngjesit ose e përdorni atë kur keni nevojë për më...

  I pasur me vitamina A, B, C, P dhe fosfor, me një portokall në ditë i thoni “lamtumirë” doktorit

  Portokalli përmban shumë vlera ushqyese i pasur me vitamina A, B, C, P, fosfor etj. Ky frut ka përmbajtje të lartë të vitaminës C. Portokallet janë të larta në fibra...

  Pse prerja e qepëve në feta na bën të qajmë?

  Qoftë të skuqura, të pjekura në skarë, të karamelizuara apo të papërpunuara, qepët janë një element kryesor në shumë gatime. Por shija e tyre e lakmuar ka një çmim: Kushdo...

  Duhet t’i hani apo jo frutat dhe perimet e ngrira?

  Është shumë e rëndësishme t’i japim trupit tonë të gjitha lëndët e nevojshme ushqyese, në çdo vakt tonin. Perimet dhe frutat janë padyshim shumë të rëndësishme në këtë aspekt. Dhe...

  Kimikati që gjendet në ushqimin e përditshëm mund të lidhet me kancerin

  Të gjithë e dimë se duhet të kujdesemi për atë që hamë për t’u siguruar që të ruajmë shëndetin tonë. Disa ushqime përmbajnë përbërës ose kimikate natyrale që janë kancerogjene,...

  Si të ruani rrushin në kavanoz në mënyrë që të mos kalbet

  Prisni që t’i shijoni pak shijet e verës, pastaj përdorni një kavanoz.Përbërësit: ▪ Rrush ▪ Ujë ▪ Sheqer Përgatitja: Hiqni kokrrat nga kalaveshët dhe vendosni në një enë dhe lani mirë. Pastaj mbushni kavanozat...

  Nëse doni që të hani frutat pa lëkurë, sigurisht që do të thotë se jeni duke menduar për largimin e pesticideve, megjithatë, jeni duke...

  “Lëkura e mollës mund të përmbajë 90 përqind të pesticideve ekzistuese, por edhe 50 përqind të lëndëve ushqyese”, thotë Joe Robinson, autor i librit “Eating on the Wild Side”,...

  Disa arsye për të konsumuar më shumë lakër turshi

  Lakra turshi është një ushqim i domosdoshëm në tavolina gjatë dimrit.Ky ushqim është burim i shumë vitaminave dhe një pjatë e shkëlqyer anësore për pothuajse të gjitha gatimet “dimërore”. Më...

  Ngrënia e këtij ushqimi të shijshëm dy orë para darkës mund t’ju ndihmojë të konsumoni porcione më të vogla

  Gërmimi në një vakt të shijshëm si lazanja ose pula e pjekur është ajo që shumë prej nesh presin me padurim pas një dite plot tension. Hulumtimet e reja tregojnë...

  Vlerat e jashtëzakonshme të kungullit 

  Jo vetëm për Hallowen, zbuloni vlerat e paçmuara ushqyese të kungullit dhe përfitimet për trupin. Kungulli është shumë më shumë se një dekorim i bukur për shtëpinë gjatë Halloween-it, ose...

  5 ushqime të shëndetshme që ju bëjnë dëm nëse i konsumoni më shumë seç duhet

  Mund të mendoni se gjërat që ju bëjnë mirë, ju bëjnë vetëm mirë, por jo. Gjithçka ka masë dhe nëse masa nuk respektohet, përballemi me efektin e kundërt. Nëse...

  Ekspertët sugjerojnë konsumimin e një vezë në ditë

  Konsumi i shumë vezëve në ditë paraqet rrezik sipas ekspertëve në “Universitetin Northwestern” të SHBA-së. Por ata nuk këshillojnë që veza të hiqet plotësisht.“Çështja e vezëve mbetet e rëndësishme,”...

  Popular

  spot_imgspot_img