24.1 C
Priština
23.9 C
Zürich
More

  Çaji i nxehtë freskon më mirë gjatë verës sesa akullorja

  spot_imgspot_img

  Vapa është më e lehtë për t’u përballuar nëse “freskoheni” me një gotë ujë të ftohtë akull ose ndonjë pije tjetër.

  Sidoqoftë, do të arrini një efekt ftohës shumë më të madh nëse pini një filxhan çaj të nxehtë në vend të limonadës së ftohtë ose akullores.

  Shkenca ka një shpjegim për këtë fakt në dukje të palogjikshëm.

  Në të vërtetë, kur djersa avullon nga lëkura, trupi qetësohet, dhe djersitja arrihet më së miri duke konsumuar pije të nxehta.

  Përveç kësaj, djersitja humb nxehtësinë nga trupi, sepse kur pini çaj të nxehtë, receptorët e gjuhës i dërgojnë një mesazh trurit se trupi ka nevojë për ftohje për shkak të asaj pijeje të nxehtë, dhe pastaj e nxit atë të djersitet.

  Nëse pini një pije të ftohtë gjatë verës, organizmi do të freskohet, por jo edhe trupi.

  Është shumë më mirë të pini çaje të nxehta gjatë verës, sepse atëherë nuk do të ketë ndryshime të mëdha midis temperaturës së jashtme dhe temperaturës së trupit.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...