11.3 C
Priština
More

  Trupi / Lëkura

  spot_imgspot_img

  Strijat zhduken sikur të mos kishin ekzistuar kurrë: Kremi shtëpiak është më i mirë se çdo krem i blerë!

  Strijat shfaqen për shkak të tendosjes drastike të lëkurës, por mund të shfaqen edhe për shkak të shtatzënisë, shtimit të konsiderueshëm të peshës trupore apo dobësimit, madje edhe me...

  Efektet që nuk i kishit menduar nëse e masazhoni fytyrën me akull

  Vazhdoni ta përdorni akullin vetëm për të freskuar pijet apo ushqimet? Epo ka ardhur momenti të mësoni efektet e tij fantastike që deri më sot nuk iu a ka thënë...

  Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse për 1 muaj hani çdo ditë avokado

  Nga mbrojtja e syve dhe rritja e sistemit imunitar deri tek mbrojtja e trupit tuaj kundër qelizave të kancerit. Nuk ka rëndësi se si i konsumoni, nuk mund të mohohet...

  Sa kohë duhet të zgjasë efekti i depilimit me dyll

  Sa kohë pas depilimit me dyll është idealja t'ju dalin qimet e para të besdisshme? Përgjigjja s'do t'ju pëlqejë, por sidoqoftë dylli mbetet gjithmonë opsion më i mirë se...

  Nëse doni të shpëtoni nga aknet, konsumoni rregullisht këto ushqime

  Mirëmbajtja e lëkurës dhe zhdukja e akneve shkon përtej trajtimeve apo produkteve të shtrenjta. Eshtë e rëndësishme të pastroheni edhe nga brenda, pra të ndryshoni dietën ushqimore, pasi ndikimi...

  Shëndeti i lëkurës – si t’i trajtoni aknet me akull?

  Kur aknet fillojnë të shfaqen si një vullkan në lëkurën tuaj, të gatshme për të shpërthyer, kura mund të jetë në frigoriferin tuaj. A e dini se përdorimi i akullit...

  Lëkurë dhe flokë të shëndetshme edhe në dimër

  I ftohti, lagështira dhe ngricat ndikojnë të parën lëkurën dhe flokët. Në fakt si çdo ekstrem tjetër atmosferik dhe nuk janë të paktë njerëzit që në periudha të caktuara të...

  E dini çfarë i bëjmë lëkurës sa herë qajmë?

  Lotët janë thelbësorë për shëndetin e syve! Të qash është një proces biologjik që të ndihmon të shprehësh emocione dhe lehtëson dhimbjen. Pavarësisht sa lehtë qani ose jo, me...

  Pse është më e rëndësishme të lani këto 3 pjesë të trupit sesa të bëni dush çdo ditë

  Për disa, dushi i mëngjesit është një mënyrë e mirë për të nisur ditën, e ndërsa të tjerë zgjedhin mbrëmjen për t'u larë si një formë më relaksuese. Nga...

  Masazh këmbësh i miratuar nga ekspertët që ju ndihmon të flini më mirë

  Një gjumë i mirë gjatë natës është jashtëzakonisht i rëndësishëm për mirëqenien e përgjithshme. Por disa njerëz mund të kenë vështirësi për të fjetur mirë dhe arsyet mund të...

  Ndjesia në lëkurën tuaj që mund të zgjasë edhe pas shërimit nga Coronavirusi

  Shumë njerëz janë të vetëdijshëm për simptomat e zakonshme të coronavirusit, të tilla si kolla ose ethet, por Omicron gjithashtu ka potencialin të paraqesë një sërë simptomash të tjera. NHS...

  Si t’i parandaloni dhe trajtoni qimet nën lëkurë?

  Në vend të një përfundimi të pastër dhe të lëmuar, shumë prej nesh përjetojnë gunga, skuqje dhe kruarje të lëkurës pas depilimit. Kjo ndodh për shkak të qimeve të rrënjosura,...

  Ja si t’i trajtoni duart e thata

  Mes pandemisë COVID-19, larja e shpeshtë e duarve është bërë normë. Ndërsa është thelbësore të lani duart për të mbajtur larg virusin, larja e tepërt shpesh mund të çojë...

  Si të përdorni vajin e ullirit për shëndetin e lëkurës

  Përveç vlerave shëndetësore shumë të rëndësishme për shëndetin, vaji i ullirit konsiderohet si një eliksir për fytyrën. Ky lëng i artë është përdorur për bukurinë që në Greqinë dhe Egjiptin...

  Të gjithë blejnë kremra të tilla dhe nuk dinë që u bëjnë keq!

  Për shkak të një përbërësi, lëkura është edhe më e thatë në dimër – kjo e zgjidh problemin! Ky përbërës “fshin” rrudhat, por edhe e than lëkurën, gjë që shumë...

  Shpëtoni nga puçrrat duke përdorur 1 ilaç të vetëm: Hudhrën!

  Për të shpëtuar nga puçrrat kemi provuar me qindra metoda; që nga maskat e thjeshta të shtëpisë e deri tek trajtimet e shtrenjta në estetikë. Në fund të ditës,...

  Pse larja e fytyrës është proces kaq i rëndësishëm

  Duhet të dini se ndotja shkakton dhe plakjen e fytyrës. Shkaku: një rritje e grimcave dhe pikëzave të lëngëta të ndotjes në ajër të cilat hyjnë në poret e...

  I vetmi vaj për lëkurën e yndyrshme që nuk do të bllokojë poret dhe nuk do të shkaktojë akne

  Vaji i jojobës është në fakt një ester dylli, i ngjashëm me zbokthin natyral në lëkurën tonë, kështu që përthithet më mirë se disa vajra të tjerë që mbeten...

  Si mund ta pastroni lëkurën tuaj nga grimi?

  Rutina e përditshme ka një ndikim të rëndësishëm në lëkurën tuaj. Mes orarit të ngarkuar të punës dhe stresit, është e natyrshme të bëni disa pushime. Por, një orar...

  5 këshilla për të shmangur lëkurën e thatë gjatë dimrit

  Lënia e lëkurës të thatë dhe pa mbikëqyrje për një kohë të gjatë mund të përkeqësojë gjendjen dhe të shkaktojë skuqje dhe çarje. Sipas ekspertëve, lëkura e thatë mund...

  Popular

  spot_imgspot_img