29 C
Priština
More

  Përfitimet e vajit të bajameve për lëkurën

  spot_imgspot_img

  Bajamet kanë shumë përfitime shëndetësore dhe përdoren për të bërë vaj, i cili është një zgjidhje e shkëlqyeshme për lëkurën dhe flokët.

  Mund të përdoret vetëm ose si shtesë e shumë vajrave të tjerë, si dhe për gatim. Përmban vitaminë E dhe shumë përbërës të tjerë të dobishëm për shëndetin e trupit dhe lëkurës.

  Është e rëndësishme të konsumoni sasi të moderuara të vajit të bajames për të mos mposhtur shijen e tij të shijshme në ushqim, por edhe për të mos gëlltitur shumë yndyrë në një vakt.

  Vaji i bajames përmban vitaminë E, vitaminë A, vitaminë D dhe në një masë më të vogël vitaminë K. Përmban gjithashtu magnez, fosfor dhe bakër. Mund të ndikojë ndjeshëm në nivelet e kolesterolit dhe të ulë presionin e gjakut. Meqenëse përmban 70 për qind acide yndyrore të pangopura, ky vaj është i mirë për shëndetin e zemrës.

  Ky vaj përdoret për lëkurë të thatë, dermatit, parandalon plakjen e lëkurës, mbron nga dielli, trajton plagët dhe parandalon rënien e flokëve dhe krijimin e zbokthit, shkruan KP.

  Vaji i bajames mund të vendoset lehtësisht në lëkurë. Mund të përzihet edhe me sheqer ose kripë për të bërë një eksfolim. Aplikohet në flokë në formën e tij origjinale me gishta, dhe gjithashtu mund të aplikohet në thonjtë për të zbutur kutikulat.

  Personat alergjikë nuk duhet të përdorin vaj bajame në dietën e tyre ose në kozmetikë për të shmangur efektet anësore. Personat me lëkurë të ndjeshme së pari duhet të bëjnë një test të lëkurës duke vendosur pak vaj bajame në kyçin e dorës për të parë nëse ka ndonjë reagim.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...