29.1 C
Priština
More

  KUZHINA

  spot_imgspot_img

  Hurma, simbol i Ramazanit

  Hurma, është ushqim i popullarizuar në muajin e Ramazanit. Hurma dhe pema e saj konsiderohen si simbol i fuqisë, triumfit, bollëkut dhe besimit. Hurmat janë të pranishme edhe në...

  Ushqimet që shkatërrojnë shëndetin tonë

  Rritja e ushqimeve të përpunuara ka të ngjarë të luajë një rol të madh në shëndetin tonë. Reduktimi i konsumit të këtyre ushqimeve ofron një mundësi unike për të...

  Sallatë pule me susam dhe perime

  Sallata e pulës me susam mund të shërbehet si meze, por edhe si vakt kryesor. Është e lehtë për t’u përgatitur – me siguri do t’ju pëlqejë. Përbërësit: ▪ 350 g mish të bardhë ▪...

  Toptha çokollate nga kikiriku dhe bajamet për adhuruesit e ushqimit të shëndetshëm

  Ëmbëlsirë e shijshme çokollate me kokrra tërshëre të bluara trashë, kikirikë dhe bajame – nuk është e domosdoshme të piqet, ndërkaq shija është e magjishme! Kush do t’u rezistonte topthave...

  10 ushqimet që duhet të evitoni kur e keni stomakun bosh

  Kosi, një filxhan kafe dhe lëngu i freskët i portokallit është ajo që shumica e njerëzve mendojnë kur bëhet fjala për vakt të përsosur. Për fat të keq, vetëm...

  Pesë mënyra të thjeshta për t’u siguruar që ushqimi i blerë në dyqan është i sigurt për t’u ngrënë

  Për fat të mirë, nuk merr shumë kohë për t’u siguruar që ajo që po blini është e sigurt për t’u ngrënë. Më poshtë ua sjellim pesë rregulla të shpejta...

  Receta e kekut pa vezë dhe gjalp

  Përbërësit: 1 filxhan vaj 2 filxhanë ujë të vakët 3 filxhanë miell 5 lugë gjelle kakao 250 gr sheqer 20 gr pluhur për pjekje 1 lugë kafe sodë 1 lugë gjelle uthull 1 lugë kafe ekstrakt vanilje Lëng dhe...

  Sa gjatë mund të qëndrojë mielli?

  Kohët sfiduese dhe të pasigurta kanë detyruar shumicën e njerëzve t’i sigurojnë vetes disa ushqime, veçanërisht miellin. Prandaj, nuk është keq të dimë se sa mund të zgjasë mielli, dhe...

  Kjo është ëmbëlsira më e thjeshtë në botë

  Përbërësit: 5 vezë, 5 lugë sheqer, 5 lugë miell, 2 lugë kakao, 1 qese pluhur për ëmbëlsira, 500 ml qumësht. Për shtojcë: 250 g sheqer 500 ml ujë, Sheqer vaniljeje. Për fill: 500 ml qumësht, 5 lugë miell, 100 g sheqer, 1 sheqer vaniljeje. Përgatitja: 1. Tundni...

  Çfarë është më e rëndësishme te përgatitja e patëllxhanit që të mos bëhet i hidhur?

  Me siguri e dini që patëllxhanin para përgatitjes duhet ta prisni dhe ta bëni me kripë dhe pastaj ta lini të qëndrojë së paku gjysmë ore. Ekziston edhe arsyeja e...

  6 përfitimet shëndetësore të çajit të kamomilit

  Çaji i kamomilit njihet për efektet e shëndetshme në organizmin e njeriut. Ai mund të veprojë kundër pagjumësisë dhe ndjesisë së ankthit. Sipas një studimi, konsumimi i çajit të...

  Një kokërr domate bën “mrekulli” në trupin tuaj

  Domatet janë të pasura me një substancë të quajtur likopen. Kjo substancë u jep ngjyrën e kuqe domateve dhe i mbron ato nga rrezet ultraviolet të diellit. Pothuajse në...

  Çfarë të konsumoni para se të flini

  Ka shumë këshilla që të ndihmojnë me një gjumë sa më të shëndetshëm dhe të qetë. Që nga çajrat qetësues e deri tek meditimi metodat janë të shumta, por një...

  Kur është koha më e mirë për të pirë kafe?

  Dita nuk fillon pa një filxhan kafeje të nxehtë. Nëse kafeja është një pjesë e rëndësishme e rutinës tuaj të mëngjesit ose e përdorni atë kur keni nevojë për më...

  I pasur me vitamina A, B, C, P dhe fosfor, me një portokall në ditë i thoni “lamtumirë” doktorit

  Portokalli përmban shumë vlera ushqyese i pasur me vitamina A, B, C, P, fosfor etj. Ky frut ka përmbajtje të lartë të vitaminës C. Portokallet janë të larta në fibra...

  Kek me fara të lulëkuqes e glazurë limoni

  Përbërësit: 2 dhe ¾ gota (345 gram) miell 2 lugë gjelle fara lulëkuqeje 1 lugë çaji pluhur pjekjeje ½ lugë çaji sodë buke 1 lugë çaji kripë ¾ gotë (170 gram) gjalpë pa kripë, e...

  Pse prerja e qepëve në feta na bën të qajmë?

  Qoftë të skuqura, të pjekura në skarë, të karamelizuara apo të papërpunuara, qepët janë një element kryesor në shumë gatime. Por shija e tyre e lakmuar ka një çmim: Kushdo...

  Duhet t’i hani apo jo frutat dhe perimet e ngrira?

  Është shumë e rëndësishme t’i japim trupit tonë të gjitha lëndët e nevojshme ushqyese, në çdo vakt tonin. Perimet dhe frutat janë padyshim shumë të rëndësishme në këtë aspekt. Dhe...

  Kimikati që gjendet në ushqimin e përditshëm mund të lidhet me kancerin

  Të gjithë e dimë se duhet të kujdesemi për atë që hamë për t’u siguruar që të ruajmë shëndetin tonë. Disa ushqime përmbajnë përbërës ose kimikate natyrale që janë kancerogjene,...

  5 gatimet më të kërkuara në Google për vitin 2021

  Nëse keni qëndruar mjaftueshëm në TikTok, me siguri që jeni tunduar të gatuani makaronat e famshme me djathë dhe domate qershi. Por kjo recetë nuk ishte e vetmja në...

  Popular

  spot_imgspot_img