11.3 C
Priština
More

  SHTËPIA

  spot_imgspot_img

  Kaq shpesh duhet ta ndërroni sfungjerin për larjen e enëve

  Sa shpesh e ndërroni sfungjerin e enëve? Ndoshta jo aq shpesh sa duhet. Sipas një eksperti, ju po i lani enët me sendin më të ndotur në shtëpinë tuaj. Sfungjerët, si...

  Si të eleminoni papastërtitë dhe erën e keqe të lavatriçes

  Një ndër zakonet që kemi trashëguar nga e shkuara është vënia e lavatriçes të dielën. Për shumë zonja dhe zonjuash e djela, që presupozohej të ishte ditë pushimi, është...

  Nuk e keni bërë më parë, por duhet të hidhni gjithmonë tre lugë sheqer në lavatriçe

  Jo të gjithë e dinë, por sheqeri, përveç shijes së ëmbël dhe vlerave të larta kalorike, ka edhe disa avantazhe të tjera. Sheqeri vepron si një freskues i rrobave. Zhysni rrobat...

  Gjërat në shtëpi që nuk duhet t’i pastroni me ujë!

  Uji është pastrues më i lirë dhe më miqësor ndaj mjedisit në çdo familje.Megjithatë, kjo nuk do të thotë se është i përshtatshëm për të gjitha sipërfaqet. Këto gjëra nuk...

  Një truk i thjeshtë që do ta bëjë lavamanin të shkëlqejë

  Ne e dimë se sa të bezdisshme janë njollat në lavaman dhe ndonjëherë, sado që ta pastrojmë, nuk mund ta bëjmë atë të shkëlqejë. Një tjetër avantazh i folies së...

  Akull në xhamin e përparmë të veturës, çfarë duhet të bësh? Metoda “magjibërëse”

  Gjëja e fundit që na duhet është një punë dhjetë minutëshe në mëngjes kur e shohim veturën tonë të bardhë nga bora ose edhe më keq nga sipërfaqet e...

  Bëni një spërkatës të fuqishëm që parandalon grumbullimin e pluhurit

  Nuk do të keni nevojë të blini mjete për fshirjen e pluhurit.Për të fshirë pluhurin në detaje, fillimisht duhet të hiqni gjithçka nga komoja dhe rafti, më pas të...

  Hiqni qafe burimin më të madh të alergjenëve

  Shkencëtarët egjiptianë nga Universiteti i Aleksandrisë kanë dalë me një zbulim shumë interesant. Vajrat esencialë mund të ndihmojnë shumë në luftën kundër tenjave të padukshme por të rrezikshme që jetojnë...

  Si të lani enët e djegura: Një përbërës efektiv nga kuzhina juaj, nuk është soda e bukës

  Shmangni pastrimin agresiv dhe kokëçarjet e shkaktuara nga njollat e forta. Edhe ata me më përvojë në kuzhinë ndonjëherë e shohin se ushqimi i tyre digjet dhe si rrjedhojë do...

  Si të pastroni bizhuteritë e argjendta në mënyrë që të duken me shkëlqim dhe të reja

  A keni një tufë bizhuterish të vjetra që janë shumë të pa pastra për t’u vendosur? Apo disa që i vendosni aq shumë sa kanë filluar të duken pak...

  Për rezultat më të mirë të makinës së larjes së enëve shtoni një lëvore limoni

  Kur lani enët në makinë, ato mund të përmbajnë ende njolla ose grimca ushqimi që duhet të lahen me dorë edhe pas ciklit të larjes. Nëse përdorni një makinë larëse...

  E dini pse të gjitha shtëpitë kanë erën e tyre të veçantë?

  E keni vënë re që sapo hyni në shtëpinë e dikujt, nuhasni një aromë specifike? Mund të jetë e mirë, e keqe, ose çfarëdo midis, por është ndryshe nga...

  Sa shpesh duhet t’i lani peshqirët?

  Nuk ka asgjë si mbështjellja me një peshqir pas një dushi të nxehtë. Pas tharjes, megjithatë, peshqiri gjithashtu laget. Tani është shtëpia perfekte për mikrobet. Shpresojmë që ta varni...

  Këto janë pesë mënyra për t’u lidhur më shumë me kafshët shtepiake

  Kafshët shtëpiake janë si anëtarët e familjes që duhen vlerësuar dhe dashur, pasiqë ato mund të na heqin stresin e përditshëm dhe të bëhen burim gëzimi për ne. Nëse...

  Ngjyrat ngjallin emocione dhe disponim të ndryshem te njeriu

  Ngjyra në arkitekturë gjeneron emocione psikologjike që gjithashtu mund të ndikojnë në mirëqenien fizike të atyre që përdorin objektet në fjalë. Ndërveprimi midis dy elementeve mund të përçojë ndjesi...

  Mësoni përse mizat dhe mushkonjat mblidhen në kuzhinën tuaj!

  Ndiqni këto tri këshilla dhe largojini në një mënyrë krejtësisht të natyrshme.Mizat dhe mushkonjat janë “mysafirë” të shpeshtë të verës në shtëpi, ndërsa shumica e njerëzve nuk dinë t’i...

  6 gabime që shëmtojnë edhe dizajnin më të bukur brenda shtëpisë

  Një tryezë e rrëmujshme Gjëja e parë që të bie në sy kur hyn në kuzhinë është tryeza ku gatuhet. Nëse ka shumë gjëra mbi të dhe tryezë, rrjedhimisht...

  Kjo hile do të zhdukë rrudhat nga veshjet e pushimeve

  Kur jeni me pushime apo udhëtime larg shtëpisë, një nga problemet që ju shoqëron është edhe rrudhosja e rrobave. Kush do ta kalojë kohën duke hekurosur ndërkohë që dëgjon...

  Mënyra më e thjeshtë për të hequr qafe njollat ​​me krem mbrojtës ndaj ​​diellit në rrobat tuaja

  Të kalosh kohë jashtë në mot të ngrohtë të verës gjithashtu do të thotë të lyesh veten më shpesh në kremëra.Për fat të keq, ndërsa ne vlerësojmë mbrojtjen nga...

  Tri gjëra që duhet të bëni tani për ta mbajtur shtëpinë tuaj të rregullt

  Me pandeminë që mbante shumicën prej nesh në shtëpi për pjesën më të madhe të vitit të kaluar, pajisjet hidraulike dhe pajisjet tona u vunë vërtet në provë. Të gjitha...

  Popular

  spot_imgspot_img