-1.4 C
Pristina
1.8 C
Zurich
More

  Hiqni qafe burimin më të madh të alergjenëve

  KOSOVARJA:

  Shkencëtarët egjiptianë nga Universiteti i Aleksandrisë kanë dalë me një zbulim shumë interesant.

  Vajrat esencialë mund të ndihmojnë shumë në luftën kundër tenjave të padukshme por të rrezikshme që jetojnë në shtrat, qilima, mobilie dhe perde.

  Për të penguar përhapjen e tyre dhe për të eliminuar burimin e alergjive eventuale, është më mirë të përdorni vajin e eukaliptit dhe xhenxhefilit.

  Për sprejin natyral kundër tenjave, në një litër ujë shtoni njëzet pika vaji të zgjedhur dhe përzieni në një shishe me spërkatëse.

  Spërkatësi përdoreni në pjesët e stofit të mobilieve të cilat nuk mund t’i lani.

  Për çarçafët, ndërresat dhe sendet e tjera të cilat i lani shpesh, përdorni vaj duke hedhur disa pika në dozën e detergjentit para se ta hidhni në rrobalarëse.

  Për eliminimin e tenjave në tepihë, hidhni në sodë bikarbonati 10 pika vaj esencial dhe nëpër sitë ngadalë hidheni në gjithë tepihun. Prisni rreth gjysmë ore, pastaj pastrojeni me fshesë rryme.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Si ndihmon banania në rënien nga pesha

  Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar...

  Para apo pas larjes me shampo, kur duhet të përdorni kondicionerin e flokëve?

  Në kujdesin e flokëve ekziston një teknikë e njohur...

  Omicroni ndikon edhe në seks

  Ekspertët besojnë se COVID-19 dhe variantet si Omicron po...

  Disa mënyra si të qëndroni ngrohtë në makinë, nëse nuk ju punon kondicioneri

  Nëse nuk keni kondicioner në makinë dhe temperaturat janë...