11.3 C
Priština
More

  Deserte

  spot_imgspot_img

  Desert me çokollatë, pa vezë, margarinë dhe pa asnjë gram miell!

  Përbërësit: – 500 ml qumësht; – 100 g sheqer, – pak kripë; – 2 lugë pluhur kakao; – 90 g çokollatë të zezë; – 1 qese xhelatinë ose agar. Do t’ju duhet një kuti tetrapaku bosh; Përgatitja: 400...

  Deserti më i shijshëm: Ëmbëlsirë të cilën do ta mbani në mend tërë jetën!

  Për ta gatuar ju nevojitem 25 minuta Përbërësit: ▪ 300 g çokollatë për zierje, ▪ 5 vezë, ▪ 4 lugë sheqer, ▪ 400 ml ajkë të ëmbël, ▪ 1 lugë sheqer pluhur. Përgatitja: Shkrini në zjarr të...

  „Churros“ tullumba me sheqer dhe kanellë

  Përbërësit 250 ml ujë 150 gr miell 1 vezë 30 ml vaj luledielli Kripë Për skuqjen Vaj luledielli Për spërkatjen 100 gr sheqer 1 lugë gjelle kanellë Përgatitja Për të përgatitur këtë recetë si fillim mbushni një tigan të thellë me...

  Me vetëm 4 përbërës mund të bëni ëmbëlsirën më të mirë me çokollatë

  Përbërësit: - 4 lugë pluhur kako - 4 lugë miell misri - 120 gram sheqer - 800 ml qumësht Përgatitja: - Përzieni bashkë përbërësit e thatë me 300 ml qumësht. - Pjesën tjetër të qumështit (500...

  Biskotat e çajit, receta më e shëndetshme

  Përbërësit: 300g miell 160g gjalpë i zbutur 100ml qumësht i vakët 80g sheqer 2 të verdha vezësh 3 bustina me çaj jeshil (ose llojin tuaj të preferuar) Pak kripë Përgatitja: Për të përgatitur këto biskota vërtet fantastike si...

  “Bounty” çokollata e përgatitur në shtëpi

  Përbërësit: 200 gram kokos 70 gram sheqer pluhur 100 ml ajkë të ëmbël 70 gram gjalpë 200 gram çokollatë për zierje Përgatitja: Fillimisht bëni bashkë kokosin dhe sheqerin pluhur. Mbi zjarr, vendosni ajkën dhe gjalpin. Në temperaturë...

  Kek me reçel fiku

  Përbërësit: 3 gota Miell integral 1 lugë Pluhur për pjekje ½ e gotës sheqer 1 çerek gote vaj 2 gota qumësht 6 luge gjelle reçel fiku Për glazurën: 100 gr çokolatë të zierjes 2 lugë vaj Përgatitja: Në një enë...

  Kombinimi i kungulleshës dhe çokolatës në mafinsa të shëndetshëm

  Përbërësit: 2 gota miell hikerrori 1/2 gotë sheqer kokosi ose tjetër 4 lugë gjelle kakao 1/2 lugë çaji pluhur për pjekje 1/2 lugë çaji sodë bikarboni Shumë pak kripë (maja e gishtave) 1 lugë gjelle fara...

  Ëmbëlsirë freskuese për ditët e nxehta të verës

  Stina e verës, pos gjërave të mira që sjellë, më vete sjellë edhe vapën, e cila ndonjëherë nuk përballohet edhe aq lehtë. Por, gjithmonë ka forma nga me të...

  Nutella cheesecake është e parezistueshme

  Përbërësit: 300 gram biskota të bluar 120 gram gjalpë 150 gram Nutella 600 gram krem djathi 370 mililitra ajkë e ëmbël Sheqer pluhur Ekstrakt i vaniljes 70 gram çokolatë Përgatitja: Biskotat e bluara i bashkoni me gjalpën e...

  Kombinimi fantastik i çokolatës dhe frutave të malit në cheesecake

  Përbërësit për koren: 300 gr biskota, të bluara 120 gr gjalpë e ngurtë 2 lugë kakao 1 kavanoz reçel fruta mali Për kremën: 500 gr djath mascarpone 500 ml pana (ajkë e ëmbël) 1 1/2 gotë sheqer...

  Ëmbëlsirë e shijshme me hurma

  Përbërësit: 1 gotë hurma, pa bërthamë dhe të copëtuara 1 lugë çaji sodë bikarbonati 1 ½ gotë ujë, të valuar 6 lugë gjelle gjalpë në temperaturë dhome 1 gotë sheqer 1 vezë (varësisht nga madhësia...

  Receta ideale për adhuruesit e çokolatës

  Përbërësit për pandispanjën: 4 gota qumësht 4 lugë gjelle uthull e bardhë 3 gota sheqer 1/3 e gotës vaj misri 4 lugë gjelle ekstrakt vanilje 2 gota miell integral 4 gota miell të bardhë 6 lugë...

  Ëmbëlsira Piramidë për momente të veçanta festive

  Përbërësit për pandispanjën: 10 të bardha të vezëve 10 lugë sheqer 8 lugë miell 250 gram arra të grimtëcuara 1 pako pluhur për pjekje 2 lugë vaj Përbërësit për kremin: 10 të verdha të vezëve 10 lugë sheqer 1...

  Kombinimi i kadaifit me vanilje është shija e duhur për festa

  Përbërësit: 1 litër qumësht 1 gjalpë (250 gr) 12 lugë gjelle miell 1 kilogram sheqer 2 pako sheqer vanilje (16 gr total) 500 gr kadaif 1 litër ujë Arra sipas dëshirës Përgatitja: Fillimisht përgatitni kremin. Në një tenxhere valojeni...

  Është stina për një tiramisu me dredhëza

  Përbërësit: 500 gram mascarpone 300 mililitra pana për ëmbëlsirë 40 gram biskota për tiramisu 500 gram dredhëza Çokollatë e bardhë Limonçel Përgatitja: Fillimisht në një enë vendosim dredhëzat e prera me një gotë uji limonçel. Në rast...

  Për këtë Bajram përgatiteni bakllavën me fëstëk

  Përbërësit: 2 vezë Pak kripë 1 gotë çaji qumësht 1 gotë çaji vaj Miell deri në krijim të brumit 200 gram fëstek i qëruar, pa kripë, i bluar 1 gjalpë e shkrirë (250 gr) 1 kavanoz sheqer Gjysmë...

  Shija fantastike e “Paris Brest” në kuzhinën tuaj

  Përbërësit: 75 gram bajame 75 gram lajthi Sheqer Ujë 30 gram nisheste Miell Qumësht 80 gram gjalpë Pak kirpë Përgatitja e kremit: 100 gram sheqer me dy lugë ujë, zihen derisa të krijohet masë karameli. Më pas shtohen bajamet dhe...

  Galette me fruta mali

  Përbërësit: 9 kube të vogla gjalpi në temperaturë ambienti 1 gotë e gjysmë miell 1 lugë gjelle kripë 1 lugë gjelle uthull molle 1 gjysmë gote ajkë e thartë (shmand) 1 gotë ujë të...

  Tartë me mollë dhe kanellë

  Përbërësit: 1 gjalpë (250gr) 1 gotë sheqer 2 vezë 1 sheqer vanilje Miell Pluhur për pjekje 5 molla Kanellë Përgatitja: Së pari shkrijeni në temperaturë të ulët një gjalpë (250 gr) bashkë me një gotë sheqer. Vazhdimisht përzijeni edhe...

  Popular

  spot_imgspot_img