25 C
Pristina
20.6 C
Zurich
More

  Desert me çokollatë, pa vezë, margarinë dhe pa asnjë gram miell!

  spot_imgspot_img

  Përbërësit:

  – 500 ml qumësht;
  – 100 g sheqer,
  – pak kripë;
  – 2 lugë pluhur kakao;
  – 90 g çokollatë të zezë;
  – 1 qese xhelatinë ose agar.

  Do t’ju duhet një kuti tetrapaku bosh;

  Përgatitja:

  400 ml qumësht, 100 g sheqer dhe pak kripë përzieni dhe lëreni të nxehet. Ndërkohë, trazoni kakaon në 100 ml qumësht të mbetur për t’u bashkuar pa droçka.

  Hidhni qumështin e nxehur dhe trazojeni. Shtoni çokollatën e copëtuar në kube dhe përzieni derisa të shkrihet.

  Tretni xhelatinën ose agarin në ujë sipas udhëzimeve në qese, shtojeni atë në një tenxhere dhe ziejini derisa të vlojë dhe të trashet.

  Hidhni përzierjen e nxehtë në një kuti tetrapaku të zbrazët dhe të larë dhe vendoseni në frigorifer të ftohet.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...