Stina e verës, pos gjërave të mira që sjellë, më vete sjellë edhe vapën, e cila ndonjëherë nuk përballohet edhe aq lehtë. Por, gjithmonë ka forma nga me të ndryshmët për tu freskuar në këto temperatura. Një nga to është edhe përgatitja e një ëmbëlsirë të ftohtë e të mbushur me gjëra të mira. Ajo është Cheesecake me dredhëza të ngrira, e cila mund të përgatitet shumë shpejtë dhe pa shumë kosto.Përbërësit:

150 gram biskota, për bazën e cheesecake-ut.

75 gram gjal i shkrirë

2 të bardha vezësh

100 gram sheqer

250 gram krem pastiçerie

1 limon të shtrydhur

100 gram mascarpone

300 gram luleshtrydhe të  plota

Përgatitja

Copëtojini paksa biskotat dhe shtroni me të bazën e tavës. Më pas, hidhni gjalpin e shkrirë dhe përziejini derisa biskotat ta kenë përthithur. Ndërkohë që këtë e fusni në ngrirje,në një tas hidhni të bardhat e vezëve, sheqerin dhe kremin e pastiçerisë. Përziejini për 5 minuta.