17.7 C
Pristina
15.5 C
Zurich
More

  Kek me fara të lulëkuqes e glazurë limoni

  spot_imgspot_img
  Përbërësit:
  2 dhe ¾ gota (345 gram) miell
  2 lugë gjelle fara lulëkuqeje
  1 lugë çaji pluhur pjekjeje
  ½ lugë çaji sodë buke
  1 lugë çaji kripë
  ¾ gotë (170 gram) gjalpë pa kripë, e shkrirë
  2 gota (400 gram) sheqer
  4 vezë
  2 lugë çaji ekstrakt vanilje
  ⅓ filxhan (80 ml) lëng limoni të freskët
  2 lugë gjelle (30 ml) lëvore limoni
  ¼ gotë (60 ml) vaj vegjetal
  1 gotë (230 gram) ajkë kosi
  Për glazurën:
  1 gotë (120 gram) sheqer pluhur
  2-3 lugë gjelle lëng limoni
  Përgatitja:
  Në një enë të madhe përzieni miellin, pluhurin për pjekje, sodën e bukës, kripën, farat e lulëkuqes dhe lëvoren e limonit; lërëni menjanë.
  Në një enë tjetër me mikser elektrik, rrihni gjalpin dhe sheqerin për rreth 4-5 minuta derisa të bëhen të lehta pastaj shtoni vezët një nga një duke i përzier ngadalë duke shtuar vajin, lëngun e limonit dhe ajkën.
  Bëjini bashkë me përbërësit e thatë, duke i kombinuar pastaj zbrazeni brumin në tavën e lyer me vaj dhe spërkatur me miell, shpërndajeni në mënyrë të barabartë përreth.
  Piqni në 175 C për 50-65 minuta ose derisa një krurëse dhëmbësh e futur në tortë të dalë e pastër. Mbulojeni lirshëm me fletë metalike nëse është e nevojshme për 5-10 minutat e fundit të pjekjes për të parandaluar skuqjen e tepërt.
  Hiqeni nga furra dhe ftoheni në tavë në një raft teli për 30 minuta, më pas kthejeni tortën në raftin e telit për të përfunduar ftohjen.
  Glazura:
  Në një tas me madhësi mesatare, përzieni sheqerin pluhur dhe lëngun e limonit derisa të bashkohen mirë dhe të mos mbeten kokërrza. Nëse glazura është shumë e trashë, shtoni pak më shumë lëng limoni. Nëse glazura është shumë e hollë, shtoni pak sheqer pluhur që të trashet.
  Hidhni glazurën sipër tortës bundt dhe lëreni të qëndrojë për rreth 10-15 minuta në mënyrë që glazura të forcohet.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...