14 C
Pristina
15.5 C
Zurich
More

  Kek me hurma dhe banane

  spot_imgspot_img

  Përbërësit:

  250 gram hurma pa bërthamë
  1 limon (lëkura dhe lëngu)
   2 banane të pjekura
  200 gram gjalpë i butë
  180 gram sheqer
  3 vezë
  230 gram miell
  1/2 luge pluhur për pjekje
  feta molle (të cilat do të sheqerosen me 3 lugë gjelle sheqer)

  Përgatitja:

  Në fillim vendosni hurmat, lëkurën dhe lëngun e limonit në një tenxhere ku keni hedhur 90 ml ujë. I zieni atë për 5 minuta, derisa hurmat të zbuten.

  Më pas i rrihni në mikser me qëllim që të qullen dhe të bëhen kremoze. Në një enë shtypni bananet me pirun, derisa të shkrihen plotësisht.

  Rrihni ne mikser gjalpin dhe sheqerin derisa të formohet një masë prej shkume. Shtoni në të bananet dhe vezët dhe vazhdoni rrahjen.

  Pasi të keni hedhur në miell sasinë e caktuar të pluhurit për pjekjee kaloni atë nëpër sitë dhe më pas e hidhni në masën e gjalpit dhe vazhdoni ta rrihni në mikser, duke pasur shpejtësi të ulët.

  Masën e zbrazni në forma të lyera më parë me gjalpë dhe përpiquni të rregulloni sipërfaqen e tyre, e cila nuk duhet të ketë të ngritura apo të ulura. Përsipër shtroni 1/2 e masës me hurma.

  Shtroni mbi këtë masë një shtresë tjetër me banane dhe më pas vini përsëri nga masa me hurma. Në fund (shtresa e tretë) duhet të jetë nga masa me banane.

  Pjekja bëhet në temperaturë 180 gradë celsius. Pasi të jetë pjekur e hiqni nga forma dhe para se ta servoni e zbukuroni me fetë molle.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...