1.7 C
Priština
More

  Pesë mënyra të thjeshta për t’u siguruar që ushqimi i blerë në dyqan është i sigurt për t’u ngrënë

  spot_imgspot_img
  Për fat të mirë, nuk merr shumë kohë për t’u siguruar që ajo që po blini është e sigurt për t’u ngrënë.

  Më poshtë ua sjellim pesë rregulla të shpejta të sigurisë ushqimore që duhet t’i keni parasysh herën tjetër që të jeni në dyqan ushqimor:

  Kontrolloni artikujt e konservuar
  Është joshëse të dëshironi të mbushni karrocën tuaj me kanaçe me gjysmë çmimi, por megjithëse mund të jetë e mirë për buxhetin tuaj, mund të shkaktojë probleme për stomakun tuaj në planin afatgjatë. Përfundimi: Nuk ia vlen rreziku. Jini gjithmonë në vëzhgim për kanaçe që kanë gërvishtje të konsiderueshme në to, ose një formë të çuditshme. Kur blini ushqime të konservuara, është më mirë të shkoni tek ato me pamje normale.

  Kushtojini vëmendje datave
  Kur kontrolloni datat e stampuara në artikujt ushqimorë, kërkoni gjithmonë datën e “përdorimit deri” dhe jo datën “shitet nga”.

  Përdorni qese plastike të veçanta për mishin
  Lëngjet nga shpendët e papërpunuara, mishi dhe ushqimet e detit mund të rrjedhin nëpër qese nëse nuk janë të mbyllura siç duhet. Gjithmonë sigurohuni që të keni me vete qese plastike shtesë në rast se kasapi nuk e mbështjell mirë pulën ose salmonin tuaj. Në këtë mënyrë, ju do të ulni shanset tuaja për t’u prekur nga salmonela.

  Mbani një ftohës në makinën tuaj për gjërat që prishen.
  Makinat tona mund të nxehen mjaft, edhe nëse nuk është krejt verë, për shkak të “mini efektit serë ”. Është gjithmonë mirë, veçanërisht kur temperatura është tashmë e madhe, të mbani një frigorifer me disa pako akulli në pjesën e pasme të makinës tuaj, në mënyrë që të mund t’i futni ato që prishen pikërisht atje.

  Blini ushqimet e ngrira të fundit
  Vizitoni korridorin e ushqimit të ngrirë pak përpara se të shkoni në linjën e arkës. Kjo do të sigurojë që akullorja dhe peshqit ose ushqimet e ngrira të qëndrojnë të ftohta për më gjatë. Askush nuk dëshiron të kthehet në shtëpi duke parë se akullorja e tyre me çokollatë është shkrirë dhe ka rrjedhur në të gjithë vendin

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...