22 C
Priština
26.1 C
Zürich
More

  Çfarë të konsumoni para se të flini

  spot_imgspot_img

  Ka shumë këshilla që të ndihmojnë me një gjumë sa më të shëndetshëm dhe të qetë.

  Që nga çajrat qetësues e deri tek meditimi metodat janë të shumta, por një rol të rëndësishëm ka edhe ushqimi.

  Këto janë ushqimet që duhet të konsumoni para se të flini:

  Banane
  Edhe pse zakonisht konsiderohet si një ushqim që jep energji, bananet janë të pasura me magnez i cili qetëson muskujt.

  Gjithashtu ato përmbajnë serotoninë dhe melatoninë dy nga hormone që nxisin gjumin.

  Bajame
  Të njohura si burimi më i mirë i yndyrave të shëndetshme, bajamet i japin trupit dhe triptan dhe magnez. Këto dy substance qetësojnë muskujt dhe lehtësojnë funksionimin e nervave.

  Gjithashtu bajamet ndikojnë në rregullimin e ritmit të zemrës.

  Mjalti
  Vetëm një lugë çaji me mjaltë para gjumit mjafton për të stimuluar çlirimin e melatoninës në tru.

  Mjalti falë vetive të tij ndalon dhe prodhimin e oreksinës, gjë që e ndihmon trupin të çlodhet.

  Tërshëra
  Një tjetër ushqim i pasur me vitamina, minerale dhe amino acide të cilat nxisin gjumin.

  Tërshëra gjithashtu nxit prodhimin e insulinës dhe ngre në mënyrë natyrale nivelin e sheqerit.

  Mishi i Gjelit
  Një nga burimet më të mëdha të triptopanit por dhe proteinës duke e mbajtur organizmin të ngopur më gjatë.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...