11.3 C
Priština
More

  Konsumi ditor i boronicës së kuqe përmirëson funksionin kardiovaskular

  spot_imgspot_img

  Konsumi i ulët i frutave dhe perimeve është një nga faktorët kryesorë të rrezikut të modifikueshëm që lidhet me një për qindje më të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare në mbarë botën.

  Dëshmitë në rritje vazhdojnë të lidhin polifenolet nga boronicat e kuqe me përfitimet për shëndetin e zemrës.

  Boronicat janë fruta të pasura me polifenole që janë hetuar gjerësisht për shkak të përfitimeve të tyre të mundshme shëndetësore, shkruan Sci News.

  Ato janë veçanërisht të pasura me proantocianidina të tipit A, por gjithashtu përmbajnë sasi të konsiderueshme të antocianineve, flavonoleve dhe acideve fenolike.

  Proantocianidinat e tipit A janë unike për boronicat dhe disa ushqime të tjera, ndërsa proantocianidinat e tipit B janë të bollshme në shumë fruta të konsumuara zakonisht si rrushi, mollët dhe boronicat dhe produktet e kakaos.

  “Rritja e polifenoleve dhe metabolitëve në qarkullimin e gjakut dhe përmirësimet e lidhura me zgjerimin e ndërmjetësuar nga rrjedha pas konsumimit të boronicës theksojnë rolin e rëndësishëm që boronicat mund të luajnë në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Fakti që këto përmirësime në shëndetin kardiovaskular u panë me një sasi të boronicave të kuqe që mund të konsumohen në mënyrë të arsyeshme çdo ditë, e bën boronicën e kuqe një frut të rëndësishëm në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare për publikun e gjerë”, tha Dr. Ana Rodriguez-Mateos, një studiuese në Departamentin e Shkencës së Ushqyerjes në King’s College në Londër.

  Studimi përfshiu 45 burra të shëndetshëm që konsumuan pluhur boronice të plotë ekuivalente me 100 gram boronicë të freskëta në ditë (9 gram pluhur) ose një placebo për një muaj.

  Ata që konsumonin boronicë patën një përmirësim të ndjeshëm në zgjerimin e ndërmjetësuar nga rrjedha (FMD), i cili sinjalizon përmirësimin e funksionit të zemrës dhe enëve të gjakut.

  “Ne gjetëm përmirësime të rëndësishme në FMD dy orë pas konsumimit të parë dhe pas një muaji të konsumit ditor duke treguar përfitime të menjëhershme dhe kronike. Gjetjet tona ofrojnë prova të forta se boronicat mund të ndikojnë ndjeshëm në shëndetin e enëve të gjakut edhe te njerëzit me rrezik të ulët kardiovaskular”, tha profesori Christian Heiss, një studiues në Universitetin e Surrey.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...