23.3 C
Priština
23.8 C
Zürich
More

  Mënyra më e thjeshtë për të shpëtuar njëherë e mirë nga infeksionet urinare

  spot_imgspot_img

  Gati gjysma e grave preken nga infeksionet urinare në një moment të jetës, për të mos thënë që 70% e tyre mund të preken dy herë brenda vitit. Ç’do të thotë kjo? Shkurt: Gjasat që të vuani nga një infeksion urinar, të keni djegie, dhimbje torturuese dhe irritim nga prania e baktereve që “udhëtojnë” deri tek uretra, janë të mëdha.

  Një mënyrë për të reduktuar rrezikun nga bakteret e dëmshme është pastrimi me letër higjienike nga para-mbrapa dhe urinimi menjëherë pas marrëdhënies seksuale. Megjithatë një studim i JAMA Internal Medicine thekson se ka edhe një mënyrë shtesë për të parandaluar akoma më shumë rrezikun: Pini ujë!

  Mjekë e studiues në Teksas, Florida dhe Francë u bashkuan dhe në studimin e tyre 12-mujor arritën të konstatonin se 140 gra që vuanin nga infeksionet urinare, konsumonin më pak se 1.5 litra ujë në ditë. Në emër të shkencës, gjysmës së tyre iu kërkua të konsumonte më shumë ujë, ndërsa pjesa tjetër vazhdoi po njësoj.

  Në fund, studiuesit kuptuan se gratë që kishin pirë më shumë ujë patën më pak infeksione se të tjerat.

  “Rritja e marrjes së ujit është një strategji efektike në luftën kundër mikrobeve për të parandaluar infeksionet, sidomos tek gratë para menopauzës, të cilat janë më të rrezikuara nga përsëritja e sëmundjeve”, tha studiuesi udhëheqës, Thomas M. Hooton.

  Pra, sa më shumë ujë!

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...