13.3 C
Priština
More

  Shtatë benefite nga meditimi

  spot_imgspot_img

  Meditimi është procesi i zakonshëm i trajnimit të mendjes tuaj për t’u përqendruar dhe ridrejtuar mendimet tuaja. Popullariteti i meditimit po rritet ndërsa më shumë njerëz zbulojnë përfitimet e tij të shumta shëndetësore.

  Shumë njerëz e mendojnë atë si një mënyrë për të zvogëluar stresin dhe për të zhvilluar përqendrimin. Njerëzit gjithashtu përdorin praktikën për të zhvilluar zakone dhe ndjenja të tjera të dobishme, të tilla si një gjendje shpirtërore dhe pikëpamje pozitive, vetë-disiplinë, modele të shëndetshme gjumi, dhe madje edhe rritje të tolerancës.

  Ju sjellim shtatë arsye se pse meditimi është i dobishëm.Ul stresin

  Ulja e stresit është një nga arsyet më të zakonshme që njerëzit provojnë meditim.

  Një përmbledhje studimore arriti në përfundimin se meditimi i përgjigjet reputacionit të tij për zvogëlimin e stresit.

  Normalisht, stresi mendor dhe fizik shkakton nivele të rritura të kortizolit të hormonit të stresit. Kjo prodhon shumë nga efektet e dëmshme të stresit, të tilla si lirimi i kimikateve inflamatore të quajtura citokina.

  Këto efekte mund të prishin gjumin, të nxisin depresionin dhe ankthin, të rrisin presionin e gjakut dhe të kontribuojnë në lodhje dhe të menduarit me re.

  Për më tepër, hulumtimi ka treguar se meditimi mund të përmirësojë gjithashtu simptomat e kushteve të lidhura me stresin, duke përfshirë sindromën e zorrës së irrituar, çrregullimin e stresit post-traumatik dhe fibromialgjinë.

  Kontrollon ankthin

  Meditimi mund të zvogëlojë nivelet e stresit, që përkthehet në më pak ankth.

  Një meta-analizë që përfshin gati 1,300 të rritur zbuloi se meditimi mund të ulë ankthin. Veçanërisht, ky efekt ishte më i fortë tek ata me nivelet më të larta të ankthit.

  Gjithashtu, një studim tjetër zbuloi se 8 javë meditim i ndërgjegjësimit ndihmuan në uljen e simptomave të ankthit tek njerëzit me çrregullim të përgjithshëm të ankthit, së bashku me rritjen e vetë-deklaratave pozitive dhe përmirësimin e reagimit të stresit dhe përballimin e tyre.

  Për shembull, joga është treguar për të ndihmuar njerëzit të ulin ankthin. Kjo ka të ngjarë për shkak të përfitimeve nga praktika medituese dhe aktiviteti fizik.

  Promovon shëndetin emocional

  Disa forma të meditimit mund të çojnë në përmirësimin e vetë-imazhit dhe një pamje më pozitive të jetës.

  Për shembull, një përmbledhje e trajtimeve dhënë më shumë se 3,500 të rriturve zbuloi se meditimi i ndërgjegjësimit përmirësoi simptomat e depresionit.

  Një studim tjetër zbuloi se njerëzit që përfunduan një ushtrim meditimi përjetuan më pak mendime negative në përgjigje të shikimit të imazheve negative.

  Për më tepër, kimikatet inflamatore të quajtura citokina, të cilat lirohen në përgjigje të stresit, mund të ndikojnë në gjendjen shpirtërore, duke çuar në depresion. Një përmbledhje e disa studimeve sugjeron që meditimi gjithashtu mund të zvogëlojë depresionin duke ulur nivelet e këtyre kimikateve inflamatore.

  Rrit vetë-vetëdijen

  Disa forma të meditimit mund t’ju ndihmojnë të zhvilloni një kuptim më të fortë të vetvetes, duke ju ndihmuar të qëndroni në veten tuaj më të mirë.

  Për shembull, meditimi i vetë-hetimit synon në mënyrë të qartë t’ju ndihmojë të zhvilloni një kuptim më të madh për veten dhe mënyrën se si lidheni me ata që ju rrethojnë.

  Forma të tjera ju mësojnë të njihni mendime që mund të jenë të dëmshme ose vetë-shkatërruese. Ideja është që ndërsa fitoni vetëdije më të madhe për zakonet tuaja të mendimit, mund t’i drejtoni ato drejt modeleve më konstruktive.

  Në një studim tjetër, 153 të rritur që përdorën një aplikacion meditimi të vëmendjes për 2 javë përjetuan ndjenja të reduktuara të vetmisë dhe rritje të kontaktit shoqëror.

  Për më tepër, përvoja në meditim mund të kultivojë aftësi më krijuese për zgjidhjen e problemeve.

  Mund të ulë presionin e gjakut

  Meditimi gjithashtu mund të përmirësojë shëndetin fizik duke zvogëluar tendosjen në zemër.

  Me kalimin e kohës, presioni i lartë i gjakut e bën zemrën të punojë më shumë për të pompuar gjak, gjë që mund të çojë në funksion të dobët të zemrës.

  Presioni i lartë i gjakut gjithashtu kontribuon në arterosklerozë, ose një ngushtim të arterieve, që mund të çojë në sulm në zemër dhe goditje në tru.

  Një meta-analizë e 12 studimeve që regjistrojnë gati 1000 pjesëmarrës zbuloi se meditimi ndihmoi në uljen e presionit të gjakut. Kjo ishte më efektive midis vullnetarëve të moshuar dhe atyre që kishin presion të lartë të gjakut para studimit.

  Një rishikim tjetër arriti në përfundimin se disa lloje të meditimit prodhuan përmirësime të ngjashme në presionin e gjakut.

  Pjesërisht, meditimi duket se kontrollon presionin e gjakut duke relaksuar sinjalet nervore që koordinojnë funksionin e zemrës, tensionin e enëve të gjakut dhe përgjigjen e “luftës ose ikjes” që rrit gatishmërinë në situata stresuese.

  Përmirëson gjumin

  Një studim krahasoi programet e meditimit të bazuara në vëmendje dhe zbuloi se njerëzit që medituan qëndruan në gjumë më gjatë dhe kishin përmirësuar ashpërsinë e pagjumësisë, krahasuar me ata që kishin një gjendje kontrolli të pa mjekuar.

  Bërja e aftë në meditim mund t’ju ndihmojë të kontrolloni ose ridrejtoni mendimet garuese ose të arratisura që shpesh çojnë në pagjumësi.

  Për më tepër, mund të ndihmojë në relaksimin e trupit tuaj, duke çliruar tensionin dhe duke ju vendosur në një gjendje paqësore në të cilën ka më shumë gjasa të bini në gjumë.

  Mund të zvogëlojë humbjen e kujtesës në lidhje me moshën

  Përmirësimet në vëmendjen dhe qartësinë e të menduarit mund t’ju ndihmojnë ta mbani mendjen tuaj “të re”.

  Kirtan Kriya – është një metodë meditimi që kombinon një këndim me lëvizjen e përsëritur të gishtërinjve për të përqendruar mendimet tuaja. Studimet në njerëz me humbje të kujtesës në lidhje me moshën kanë treguar se përmirëson performancën në testet neuropsikologjike.

  Për më tepër, një përmbledhje gjeti prova paraprake se stilet e shumta të meditimit mund të rrisin vëmendjen, kujtesën dhe shpejtësinë mendore te vullnetarët më të vjetër.

  Përveç luftimit të humbjes normale të kujtesës në lidhje me moshën, meditimi mund të paktën pjesërisht të përmirësojë kujtesën në pacientët me probleme psikiatrike.

  Burimi: Albanianpost.com

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...