6.6 C
Priština
More

  A duhet të ruhemi nga Covid-19 pas vaksinimit?

  spot_imgspot_img

  Çdo ditë e më shumë amerikanë po vaksinohen kundër COVID-19. Por sërish kanë lindur një seri pyetjesh mbi aktivitetet që janë apo jo të sigurta. Po ashtu dhe për individët të cilët duhet të marrin pjesë.

  Nëse ju dhe një mik jeni vaksinuar të dy, a është ide e mirë të kaloni kohë së bashku në ambiente të mbyllura dhe pa maska?

  Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) së fundmi shpallën Burimin e Besuar serinë e parë të rekomandimeve të shëndetit publik për njerëzit plotësisht të vaksinuar. Por, si me shumë çështje në lidhje me sigurinë gjatë pandemisë, ekspertët thonë se ka ende disa faktorë për t’u peshuar.

  Sa kohë duhet të pres derisa të mbrohem nga vaksina?

  Së pari, para se të mendoni për një takim me një mik, ju doni të siguroheni që të dy jeni vaksinuar plotësisht dhe keni pritur kohën e duhur për të arritur imunitetin maksimal.

  “Për vaksinën Pfizer ose Moderna, duhet të jeni të paktën 2 javë larg dozës së dytë”, tha Dr. Krystina Woods, epidemiolog spitalor dhe drejtor mjekësor i parandalimit të infeksionit në Mount Sinai West në New York City.

  “Në atë pikë, ju keni arritur atë që ne besojmë se nga studimet është efikasiteti maksimal. Dhe do të doni të siguroheni që me këdo që po takoheni është në të njëjtën varkë”.

  Nëse merrni vaksinën Johnson & Johnson, e cila mori miratimin emergjent nga Shoqata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) në fund të shkurtit, do t’ju duhet vetëm një dozë.

  Sipas CDC, një person konsiderohet i vaksinuar plotësisht nëse kanë kaluar dy javë ose më shumë që nga marrja e goditjes Johnson & Johnson. Por Woods rekomandon të presësh pak më shumë para se të kalosh kohë me të tjerët brenda dhe pa maskë.

  “Ekziston një imunitet që fillon të zhvillohet dy javë pas dozës, por ju vërtet dëshironi të prisni katër javë, sepse atëherë është më mbrojtëse”, tha Woods.

  Konsiderata të tjera për vizitat në ambiente të mbyllura

  Sipas CDC, është e sigurt që njerëzit e vaksinuar plotësisht të vizitojnë me të tjerët që janë vaksinuar plotësisht brenda pa maska ​​ose distanca fizike. Por ekspertët thonë se ka disa faktorë të tjerë për t’u marrë parasysh.

  CDC thotë se është e sigurt që një person plotësisht i vaksinuar të vizitojë njerëz të pavaksinuar nga një familje e vetme pa maska, por vetëm nëse ata që nuk janë të vaksinuar janë në rrezik të ulët për një formë të rëndë të COVID-19.

  Pse akoma duhet të vishni një maskë dhe të praktikoni distancimin fizik në publik?

  Derisa shumica e popullsisë të vaksinohet, është e rëndësishme për të gjithë që t’i përmbahen udhëzimeve të shëndetit publik. Këtu duke përfshirë distancën fizike, mbajtjen e maskës dhe praktikimin e higjienës së mirë të duarve, edhe nëse jeni vaksinuar, thotë CDC.

  Për më tepër, edhe nëse jeni vaksinuar plotësisht, mbani në mend se ka ende një shans që të mund të merrni virusin dhe të sëmureni.

  “Vaksinat Moderna dhe Pfizer janë 95% efektive dhe të gjithë duan të supozojnë se janë në atë 95 për qind”, tha Foster. “Por ka ende atë rrezik prej 5%”.

  Ekzistojnë variante të reja, më ngjitëse që shfaqen në të gjithë globin për t’u marrë parasysh. Të dhënat e hershme sugjerojnë se vaksinat mund të ofrojnë mbrojtje kundër këtyre llojeve të reja. Por ato mund të mos jenë aq efektive. Nevojiten më shumë studime për të kuptuar plotësisht se sa mirë vaksina mund të luftojë variantet e reja.

  Kur do të jemi në gjendje të shoqërohemi normalisht përsëri?

  Sigurisht, pyetja në mendjen e të gjithëve është kur do të jetë e sigurt të bashkëveprojmë me të tjerët siç bëmë gjatë herë para-COVID-19. Për të ndodhur kjo, ne duhet të arrijmë imunitetin e tufës. Kjo do të thotë pika ku njerëzit nuk mund të kontraktojnë virusin dhe të zhvillojnë COVID-19 më lehtë.

  “Ne nuk e dimë ende se çfarë përqindje e popullsisë duhet të vaksinohet për të arritur imunitetin e tufës”, tha Woods. “Tani për tani, ne mendojmë se është një minimum prej 70%, por sigurisht që mund të jetë shumë më e lartë se kaq.”

  Foster thekson se ndërsa gjërat po shikojnë lart, ne jemi akoma shumë larg nga ajo pikë. Ndërsa Woods i nxit njerëzit të vaksinohen kur është radha e tyre, pasi kështu do të arrijmë në pikën e imunitetit të tufave.

  Burimi: Albanianpost.com


  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...