-5.6 C
Priština
-0.7 C
Zürich
More

  Shtatzënia në të dyzetat

  spot_imgspot_img

  Për femrat shtatzëna mbi moshën 35 vjeçare, veçanërisht ato mbi të dyzetat, kujdesi prenatal është shumë i rëndësishëm. Ekziston mundësia që t’ju paraqitet diabeti apo të keni tension të lartë të gjakut. Gjithashtu, rreziku më i madh është se ka gjasa që fëmija të lindë me çrregullime gjenetike siç është sindromi Down.

  Sa më në moshë të jeni, rreziku është më i madh!

  Shëndeti dhe komplikimet mjekësore

  Lodhja është një pjesë normale e jetës suaj, po kështu edhe gjatë shtatzënisë. Por, fakti që ju nuk keni shumë energji kompensohet në mënyra tjera – prindërit e moshuar janë më të durueshëm dhe nuk nervozohen lehtë. Por, lodhja nuk është problemi i vetëm me të cilin përballeni. Femrat e moshuar kanë më shumë vështirësi për të ngelur shtatzënë, sepse pjelloria e tyre bie me moshë si dhe rrit rrezikun e komplikimeve gjatë shtatzënisë:

  Abort spontan – në moshën 40 vjeçare rreziku është 25%.

  Placenta previa – është implantimi i placentës përmes brendësisë së qafës së mitrës. Mund të rezultojë me gjakderdhje të papritura dhe dhimbje në vaginë. Në rastet e tilla të gjakderdhjes apo kur të arrihet pjekuria e lindjes fetale, zakonisht veprohet me prerje cezariane.

  Peshë e vogël e foshnjes dhe lindje e parakohshme – rreziku për lindje të parakohshme apo peshë e vogël e lindjes, mund të reduktohet në mënyrë të konsiderueshme nëqoftëse shmangni pirjen e duhanit gjatë shtatzënisë.

  Prerje cezariane – femrat më të moshuara se 35 vjet kanë më shumë gjasa për të lindur foshnjen me prerje cezariane.

  Sindromi Down – rastet e sindromit Down paraqiten 1 në 10.000 tek femrat 20 vjeçare, ndërsa 1 në 100 tek ato në të dyzetat. Edhepse kjo nuk mund të parandalohet, mund të vërehet në kontrolleve të rregullta gjatë shtatzënisë.

  Presion i lartë i gjakut – tek femrat e moshuara shtatzëna ka më shumë gjasa për t’iu paraqitur diabeti, sëmundjet kardiovaskulare si dhe hipertensioni. Të gjitha këto duhet të monitorohen me kujdes gjatë shtatzënisë.

  Shumica e femrave të moshuara mendojnë se nuk kanë kontroll për faktorin e rrezikut, mirëpo ju mund të bëni shumë rreth kësaj. Ushqehuni shëndetshëm, ushtroni para, gjatë dhe pas periudhës së shtatzënisë, kujdesuni për shëndetin duke dëgjuar këshilla nga mjeku si dhe shmangni situatat e rrezikshme./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...