19.5 C
Priština
19.6 C
Zürich
More

  Shtatzënia pas lindjes: Ja sa javë duhet të prisni

  spot_imgspot_img

  Nëse keni lindur një fëmijë kohëve të fundit, të paturit e një fëmije tjetër është ndoshta gjëja e fundit në mendjen tuaj. Në fakt, do të ishit të etur për të pasur menstruacionet tuaja, vetëm për t’u siguruar që nuk jeni shtatzënë.

  Besimi kolektiv është se shanset për t’u mbetur shtatzënë shpejt pas lindjes janë të ulëta. Por a është e vërtetë? Jo. Një grua mund të mbetet shtatzënë qysh herët rreth dy javë pas lindjes së një fëmije, madje para se cikli menstrual të rifillojë.

  Nëse ju keni lindje vaginale ose nëpërmjet një operacioni cezarian, ditët e pjellorisë mund të kthehen në javët e para pas lindjes. Periudha e ovulacionit, megjithatë, mund të ndryshojë midis grave të ndryshme.

  Menstruacioni i parë i paslindjes mund të jetë pa ovulacion (që do të thotë se mund të rrjedh gjak pa vezën që lëshohet gjatë fazës) ose ovulimi mund të ndodhë pa një kompetencë luteale (ku rreshtimi i mitrës nuk do të jetë në gjendje të mbështesë implantimin).

  Megjithatë, është më pak e mundshme që një grua të ovulojë në gjashtë javët e para pas lindjes, për shkak të ushqyerjes me gji. Ju mund të mbeteni sërish shtatëzënë sapo të kalojnë tre javë.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...