-1.4 C
Pristina
1.8 C
Zurich
More

  Mënyrat për të humbur peshë, duke shijuar ushqimet e preferuara

  KOSOVARJA:

  Për të humbur peshë, iu duhet jo vetëm kohë, por edhe durim e përpjekje. Kjo periudhë teston vullnetin e tyre për të kontrolluar dëshirën e shijimit të ushqimeve tuaja të preferuara.

  Por, sipas dietologes Nancy Dehra, ka disa mënyra që të humbni peshë edhe duke shijuar ushqimin tuaj të preferuar.

  “Është thelbësore që të hani shumë perime kur jeni në dietë, sepse ato janë të ulëta në kalori. Gjithashtu, kanë shumë fibra pasi ju mban të ngopur për më gjatë. Aty ku duhet të përqendroheni është proteina sepse ofron ngopje të lartë dhe ruan masën muskulore duke humbur peshë”, tha ajo.

  Në një postim në Instagram, ajo shtoi se të mbash dietë, nuk do të thotë të vdesësh urie.

  “Të mbash dietë nuk do të thotë të vdesësh nga uria, dhe nës  në një ditë të caktuar ju e tejkaloni sasinë tuaj të kalorive, nuk keni pse të mërziteni. Thjesht kthehuni te hani menjëherë nga vakti tjetër. Kjo do t’ju ndihmojë të bëni një përparim të vazhdueshëm”, tha ajo.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Si ndihmon banania në rënien nga pesha

  Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar...

  Para apo pas larjes me shampo, kur duhet të përdorni kondicionerin e flokëve?

  Në kujdesin e flokëve ekziston një teknikë e njohur...

  Omicroni ndikon edhe në seks

  Ekspertët besojnë se COVID-19 dhe variantet si Omicron po...

  Disa mënyra si të qëndroni ngrohtë në makinë, nëse nuk ju punon kondicioneri

  Nëse nuk keni kondicioner në makinë dhe temperaturat janë...