-1.4 C
Pristina
1.8 C
Zurich
More

  Si të lani enët e djegura: Një përbërës efektiv nga kuzhina juaj, nuk është soda e bukës

  KOSOVARJA:

  Shmangni pastrimin agresiv dhe kokëçarjet e shkaktuara nga njollat e forta.

  Edhe ata me më përvojë në kuzhinë ndonjëherë e shohin se ushqimi i tyre digjet dhe si rrjedhojë do të kenë një enë të shkatërruar, njolla të forta, të cilat duket se nuk pastrohen kurrë.

  Më pas, shumica përdorin telin e ashpër ose kimikate agresive, por si gjithmonë, zgjidhja është aty ku lindi problemi – në kuzhinën tuaj.

  Edhe pse soda e bukës është një produkt me shumë qëllime që përdoret gjerësisht jo vetëm në ushqim, por edhe në shtëpi për sa i përket pastrimit, një tjetër gjë që shumica e njerëzve e kanë gjithmonë në shtëpi, largon gjurmët kokëforta dhe të djegura të ushqimit nga enët.

  Është pluhuri i ëmbëlsirave. Pra, gjithçka që ju nevojitet për të larë plotësisht dhe pa mundim enën e djegur është një qese e këtij produkti, i cili përdoret më shpesh për të përgatitur ëmbëlsira.

  Në enën e djegur, hidhni tre gishta ujë, shtoni pluhurin për pjekje dhe lëreni të vlojë. Pjesët e djegura duhet të fillojnë të ndahen vetë, dhe gjithashtu mund të përdorni një furçë dhëmbësh të vjetër ose një furçë të dedikuar për larjen e enëve.

  Nëse herën e parë dështoni, përsërisni procedurën dhe më pas lani tenxheren ose çdo pjatë tjetër sipas procedurës së zakonshme, me pak detergjent dhe ujë të vakët.

  Zbatimi i këtij truku do t’ju kursejë kohë dhe enët e djegura nuk do t’ju japin më dhimbje koke dhe do të jenë gjithmonë të pastra shkëlqyeshëm.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Si ndihmon banania në rënien nga pesha

  Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar...

  Para apo pas larjes me shampo, kur duhet të përdorni kondicionerin e flokëve?

  Në kujdesin e flokëve ekziston një teknikë e njohur...

  Omicroni ndikon edhe në seks

  Ekspertët besojnë se COVID-19 dhe variantet si Omicron po...

  Disa mënyra si të qëndroni ngrohtë në makinë, nëse nuk ju punon kondicioneri

  Nëse nuk keni kondicioner në makinë dhe temperaturat janë...