11.3 C
Priština
More

  ‘Selfiet’ mund të çojnë në rritje të kërkesave për kirurgji plastike

  spot_imgspot_img

  Me ardhjen e telefonave inteligjentë erdhi rritja e ‘selfieve’, të shpërndara çdo ditë nga miliona persona që kërkojnë “like” në mediat sociale.

  Por një studim i vogël i ri sugjeron se, ndryshe nga fotot e bëra me kamera të rregullta, ‘selfiet’ e smartfonëve shtrembërojnë tiparet e fytyrës në një mënyrë jo shumë të këndshme. Dhe ato rezultate jo tërheqëse, mund të ushqejnë dëshirën për kirurgji plastike.

  “Mediet sociale kanë çuar në një rritje të kërkesave për kirurgji plastike nga pacientët për shkak të rritjes së ndërgjegjësimit për pamjen e tyre”, shpjegoi autorja e studimit Dr. Bardia Amirlak.

  Është një trend që ka nisur që nga viti 2014, shtoi Amirlak, një profesor i kirurgjisë plastike në Qendrën Mjekësore Jugperëndimore të Universitetit të Teksasit në Dallas.

  Ky zbulim u bazua në punën me 23 gra dhe shtatë burra, të cilët të gjithë dolën vullnetarë për t’i bërë fotot e tyre në tre mënyra të ndryshme.

  Pjesëmarrësit varionin nga mosha 24 deri në 62 vjeç (në një moshë mesatare 34 vjeç). Shtatë prej tyre kishin kryer më parë një operacion estetik dhe/ose kishin kryer procedura që përfshinin injeksione kozmetike.

  Një fotografi jo-‘selfie’ është bërë me një aparat fotografik standard, i vendosur rreth pesë metra larg çdo subjekti. Por dy fotot e tjera ishin ‘selfie’ me smartfonë. Njëra është marrë në një distancë prej 30 centimetrash, për të pasqyruar ‘selfiet’ e marra me bërryl të përkulur, ndërsa tjetra është bërë në gjysmë metra distancë.

  “Ne zbuluam se gjatësia e hundës në selfie ishte më e gjatë në krahasim me fotografinë e rregullt klinike. Dhe raporti i bazës së hundës me gjerësinë e fytyrës u ul në selfie. Ndërkohë, gjatësia e mjekrës ishte më e shkurtër në ‘selfie’, krahasuar me fotografinë klinike”, tha Amirlak.

  Krahasuar me një imazh standard portreti,’selfiet’ 12 inç bënë që hunda të dukej 6.4 për qind më e gjatë, ndërsa ‘selfiet’ 18 inç prodhonin hundë që dukeshin të ishin 4.3 për qind më të gjata, zbuluan hetuesit.

  Kur iu kërkua të rishikonin fotot, vullnetarët e kuptuan qartë problemin e ‘selfieve’. Shumë pjesëmarrës vunë re gjithashtu se fytyra e tyre dukej “më proporcionale” në fotot konvencionale.

  Amirlak tha se gjetjet theksojnë sesi telefonat inteligjentë mund të dëmtojnë vetëbesimin e atyre që kërkojnë kirurgji plastike.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...