11.3 C
Priština
More

  Çfarë është në të vërtetë ‚frustrimi seksual‘?

  spot_imgspot_img

  Meqenëse seksi dhe intimiteti emocional shpesh mund të shkojnë krah për krah, nëse dikush ndjen një çekuilibër midis nevojave të tyre seksuale dhe përmbushjes aktuale seksuale, ata mund të fillojnë të ndihen të frustruar seksualisht. Seksi është një mundësi për vetë-shprehje, lidhje emocionale dhe kënaqësi fizike. Njerëzit që ndihen të frustruar seksualisht shpesh përshkruajnë se ndihen të vetmuar dhe të izoluar brenda marrëdhënies.
   
  Ndërsa frustrimi seksual mund t’u ndodhë njerëzve të të gjitha gjinive, ai mund të manifestohet ndryshe tek të gjithë.

  Pse njerëzit ndjejnë frustrim seksual?

  Nuk ka një arsye të qartë pse njerëzit ndjejnë frustrim seksual, pasi kjo mund të shkaktohet nga një sërë faktorësh. Por më e zakonshmja është kur dy persona në një lidhje përjetojnë një mospërputhje në dëshirën e tyre për seks.

  Megjithatë, njerëzit në një marrëdhënie nuk janë të vetmit që përjetojnë frustrim seksual – beqarët e ndiejnë atë po aq shumë. Profesionistët e shëndetit mendor panë një rritje të frustrimit seksual te beqarët gjatë pandemisë, kur njerëzit nuk ishin në gjendje të dilnin ose të bënin seks aq shpesh sa mundeshin më parë. Ky nuk është një mallkim vetëm për çifte, por mos u shqetësoni, ka një kurë.

  Mbani mend: Frustrimi seksual nuk ka të bëjë vetëm me aktin e seksit, por edhe me intimitetin pas seksit. Njerëzit mund të masturbojnë për t’u kujdesur për elementin fizik, por vetëm një partner mund të kënaqë komponentin emocional.

  Si gjithnjë, këshilla nr.1 e seksologëve është: Të komunikoni me partnerët tuaj!

  Burimi: Cosmopolitan

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...