-4.2 C
Priština
0.7 C
Zürich
More

  Qentë janë më të shëndetshëm kur hanë ushqim vegan

  spot_imgspot_img

  Dietat vegane janë më të shëndetshme dhe më të sigurta për qentë sesa dietat konvencionale të bazuara në mish, për sa kohë që ato janë të plota nga ana ushqyese, sipas studimit më të madh deri më sot.

  Dieta dhe shëndeti i më shumë se 2500 qen u ndoq gjatë një viti duke përdorur anketat e kryera nga pronarët e tyre. Këta vlerësuan shtatë tregues të përgjithshëm të shëndetit, të tilla si vizitat e shumta te veterinerët dhe 22 sëmundje të zakonshme.

  Studiuesit zbuluan se pothuajse gjysma e qenve të ushqyer me dieta konvencionale me bazë mishi kërkonin mjekim, ndërsa dy të tretat e qenve të ushqyer me dieta vegane nuk kërkuan mjekim.

  Një studim i veçantë në vitin 2021 zbuloi se qenve u pëlqenin dietat vegane po aq sa ushqimi i zakonshëm i qenve, shkruan Guardian.

  Ndikimi i dëmshëm i mbikonsumimit të mishit nga shoqëritë perëndimore në mjedis dhe shëndetin e njerëzve është bërë i qartë vitet e fundit, si dhe shqetësimet në rritje mbi mënyrën se si trajtohen kafshët e fermës.

  Ka rreth 470 milionë qen në botë dhe një numër në rritje i pronarëve të kafshëve tani po mendojnë të ndryshojnë dietën e kafshëve të tyre gjithashtu.

  Rreth 9 miliardë dollarë ushqim vegan për kafshët shtëpiake u shitën në mbarë botën në vitin 2020 dhe sektori po rritet me shpejtësi.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...