-4.8 C
Priština
-0.1 C
Zürich
More

  Pjatat që s’duhet të mungojnë gjatë Pashkëve

  spot_imgspot_img

  Pashkët janë të dielën, por nëse ende nuk keni menduar për ushqimet e asaj dite, bëjeni tani. E dini se kjo festë, kërkon që në tryezë të shtrohen ushqime të veçanta dhe jo pa qëllim. Kjo ditë është shumë e lidhur me traditën e ushqimeve, por çfarë duhet të gatuajmë dhe pse?

  Vezët e ziera (dhe çokollatat në formë veze)

  Ndoshta një nga ushqimet që i bashkon për Pashkë njerëzit e gjithë botës janë vezët e kuqe.  Edhe pse më tepër i përdorim si diçka dekorative për tryezën, tradita e trokitjes së tyre të dielën në mëngjes, mbetet një traditë e vazhdueshme.

  Buka e Pashkëve

  Buka e Pashkëve është një tjetër ushqim tradicional që gatuhet gjatë këtyre ditëve. Ajo simbolizon trupin e Krishtit dhe thuhet se është ndarë gjatë Darkës së Fundit me apostujt. Nëse e ndani gjysmën për vete dhe gjysmën për shokun/shoqen thuhet se marrëdhënia do të forcohet edhe më me kalimin e viteve.

  Mish qingji i pjekur

  Zakonisht serviret në drekën e të dielës dhe lidhet me historinë e të krishterëve.

  Karrotat.

  Karrotat kanë gjithashtu një lidhje të ngushtë me këtë periudhë dhe e mira është t’i përdorni në çdo pjatë që do të përgatisni atë ditë.

  Proshutë derri

  Thuhet se proshuta e gatuar sjell fat të mirë. Gjithashtu ishte shumë i përdorur në Amerikë ku mishi i qengjit nuk preferohej.

  Burimi: Bustle

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...