-4.8 C
Priština
-0.1 C
Zürich
More

  Ç’është astrologjia Vedike dhe cilës shenjë i përket ti?

  spot_imgspot_img

  „Fjala Vedike rrjedh nga Vedas, që do të thotë njohuri e shenjtë,“ thotë Kamlesh Trivedi, një astrolog Vedik për aplikacionin e horoskopit dhe astrologjisë, Nebula. „Është një grup i madh tekstesh fetare me origjinë nga India e lashtë.“ Vedike – e njohur edhe si Jyotish, që përkthehet në dritë – astrologjia është e rrënjosur në këto tekste fetare, të quajtura Vedas. Shkrimet kryesore besohet se janë shkruar nga Bhrigu, një burrë i njohur si babai i astrologjisë Vedike, gjatë epokës Vedike.

  „Astrologjia Vedike shpjegon lëvizjet dhe pozicionin planetar në lidhje me kohën, hapësirën dhe efektin e tyre tek njerëzit dhe të gjitha entitetet e tjera në planetin Tokë,“ thotë Trivedi.

  Për më tepër, shton ai, astrologjia Vedike ka një degë të quajtur astrologjia Muhurat që mund ta përdorni për të përcaktuar datat më të favorshme për të bërë diçka për të marrë rezultatet më pozitive.

  Dallimi mes astrologjisë Vedike dhe asaj perëndimore

  Si astrologjia Vedike ashtu edhe ajo perëndimore fokusohen në kohë dhe hapësirë dhe shfaqin të njëjtat 12 shenja të zodiakut. Ajo ku ato ndryshojnë është në kuptimin e tyre për pozicionet e yjësive. Si rezultat, datat e secilës shenjë të zodiakut ndryshojnë gjithashtu, pothuajse me një shenjë të plotë.

  Ndryshimi më i madh midis të dyjave është se astrologjia perëndimore përqendrohet në sistemin diellor të menjëhershëm, ndërsa astrologjia Vedike gjithashtu merr parasysh aspektet e tjera të galaktikës. Një mënyrë tjetër për ta parë: Astrologjia perëndimore lidhet më shumë me Diellin, ndërsa astrologjia Vedike është më e lidhur me Hënën.

  Një tjetër ndryshim midis dy sistemeve është se astrologjia perëndimore është më e përqendruar psikologjikisht, ndërsa astrologjia Vedike fokusohet më shumë në karmën dhe rrugën unike të jetës së një individi.

  Sipas Trivedi, të dy sistemet astrologjike kanë meritat dhe vlerën e tyre dhe janë po aq të fuqishëm – njëri nuk është më i mirë apo më i saktë se tjetri. Ai shton se shumë njerëz tani i referohen të dyjave për të njohur më mirë gjetjet e tyre kozmike.

  Zbulo shenjën tënde sipas këtij sistemi astrologjik:

  Dashi: 13 Prill – 14 Maj

  Demi: 15 maj – 14 qershor

  Binjakët: 15 qershor – 14 korrik

  Gaforrja: 15 korrik – 14 gusht

  Luani: 15 gusht – 15 shtator

  Virgjëresha: 16 shtator – 15 tetor

  Peshorja: 16 tetor – 14 nëntor

  Akrepi: 15 nëntor – 14 dhjetor

  Shigjetari: 15 dhjetor – 13 janar

  Bricjapi: 14 janar – 11 shkurt

  Ujori: 12 shkurt – 12 mars

  Peshqit: 13 Mars – 12 Prill

  Burimi: Cosmpolitan

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...