6.4 C
Priština
More

  Shenjat kur keni probleme me mushkëritë

  spot_imgspot_img

  Ajri i pastër, sot, po bëhet një nga gjërat më të rralla. Sidomos në këto ditë ku në ajrin e pothuajse gjithë botës po qarkullon virusi i pajetë, por që kur bie në kontakt me njerëzit bëhet i gjallë, pra – Coronavirus Covid-19.

  Dhe kjo nënkupton se duhet të jeni shumë të kujdesshëm me mushkëritë dhe metabolizmin tone, veçanërisht mosha e tretë.

  Në këtë artikull do të ndalemi te mushkëritë, ku do të flasim për shenjat që i japin ato kur kanë çrregullime në mirëfunksionim, apo edhe kur bëhet fjalë për ndonjë sëmundje.

  Simptomat:

  Dhimbje shpine dhe të shpatullave

  Edhe pse konsiderohet simptomë e rrallë mund të tregojë fillimin e kancerit të mushkërive, dhe nëse zbulohet në fazë të hershme është e shërueshme. Nëse dhimbja është e fortë dhe zgjat më shumë se zakonisht, ose, nëse shfaqet shpesh rekomandohet ta vizitoni mjekun.

  Kolla

  Kolla mund të jetë tregues i një çrregullimi të thjeshtë si ftohje e zakonshme, por mund të jetë gjithashtu një simptomë e sëmundjeve kronike, prandaj është e rëndësishme t’i dalloni llojet e ndryshme të kollës. Kollitjet ​​akute dhe nën-akute mund të jenë shenja të kancerit të mushkërive, veçanërisht nëse kombinohen me simptoma të tjera, si kollitja e gjakut.

  Lëkura apo sytë e verdhë

  Kjo mund të jetë një gjendje lehtësisht e shërueshme, megjithatë është shumë e rëndësishme sepse është një tregues i qartë i problemeve të mëlçisë që mund të shkaktohen nga kanceri i mushkërive. Verdhëza është një gjendje që e kthen lëkurën tuaj të verdhë. Ndikon gjithashtu në pjesën e bardhë të syrit tuaj, duke e kthyer atë të verdhë të zbehtë dhe në sëmundje akute, të verdhë të errët.

  Mungesa e energjisë

  Të gjithë ndihen të lodhur herë pas here, kjo është normale. Problemet me gjumë ose stresi mund të jenë shkaqet e lodhjes suaj, por nëse ndiheni shumë shpesh të lodhur, keni humbje të oreksit apo shenja të tjera, mund të keni probleme shëndetësore.

  Ndërsa sëmundjet e mushkërive variojnë nga bronkiti dhe pneumonia, deri tek hipertensioni pulmonar. Për të diagnostikuar sëmundjet dhe problemet me mushkëri përdoren rrezet X.

  Problemet me mushkëri mund të lehtësohen me trajtime të duhura.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...