20.7 C
Priština
More

  Definimi i 4 formave të të pasmeve me vetëm një ushtrim

  spot_imgspot_img

  Nuk mund të jetë më e lehtë: definimi i 4 formave të të pasmeve me vetëm një ushtrim

  Ushtroni rregullisht në mënyrë që të keni vithe të ngurta, të ngritura dhe me formë të bukur, por asesi nuk shihni rezultat? Ndoshta jeni duke bërë ushtrimet e gabuara! Në mënyrë të veçantë, për çdo lloj të forms së të pasmeve të femrave, ekzistojnë këto forma themelore: drejtkëndore, trekëndore, të rrumbullakta dhe të pasme në formë të zemrës, ekziston ushtrim i veçantë që formëson të pasmet tuaja pikërisht sipas masës.

  Nëse të pasmet tuaja janë drejtkëndore, bëni ushtrimin e mëposhtëm:

  1. Uluni në gjunjë duke u mbështetur me shuplakat e dorës në dysheme derisa krahët t’ju qëndrojnë drejt. Shuplakat e dorës duhet të jenë në nivel me supet tuaja dhe gjunjtë në përputhje me vithet.
  2. Ngritni njërën këmbë nga dyshemeja dhe bashkoni ato, ashtu të mbështetur gjunjët në drejtim që kofshët tuaja të jenë në linjë me gjoksin. Ktheni gjunjët në pozicionin fillestar, por mos i lëshoni në dysheme, mënjëherë përsëritni ushtrimin.
  4. Përsëritni 10 herë me të njejtën këmbë dhe më pas bëni ushtimet me këmbën tjetër.

  Nëse të pasmet tuaja janë formë trekëndëshi, bëni ushtrimet e mëposhtme me ngritjen e peshave:

  1. Qëndroni drejt duke mbajtur peshat mbi kofshë.
  2. Ngadalë mblidhni gjunjët dhe sigurohuni që shpina të jetë në drejtpeshim dhe gjatë gjithë kohës përkuluni deri në bel duke ngritur butësisht peshat.
  3. Mbani rreth 1 sekondë ashtu të lakuar dhe më pas kthehuni sërish në pozicionin fillestar. 4. Përsëritni 20 herë.

  Nëse të pasmet tuaja janë të rrumbullakta, bëni ushtrimin e mëposhtëm për pilates:

  1. Qëndroni në shpinë me duart e shtrira në drejtim të supeve, ndërsa këmbët ngritni mbi topin.
  2. Shtypni thembrën mbi topin dhe ngritni trupin lart nga dyshemeja, duke u siguruar që ta mabni drejt, ose më saktë mos t’ju bjerë prapanica te poshtë.
  3. Shtrëngoni fort të pasmet dhe këmbët dhe tërhiqni topin drejt jush deri sa gjunjët nuk vijnë në kënd të drejtë. Duhet të ndjeni tkurrje të forte në pjesën e poshtme të të pasmeve.
  4. Mbani 5 sekonda dhe ktheni topin në pozicionin fillestar. Përsëritni 20 herë.

  Nëse të pasmet tuaja janë në formë zemre, bëni ushtrimet e mëposhtme me anë të peshave:

  1. Qëndroni drejt me këmbët e zgjeruara pak më shumë se gjërësia e shpatullave. Duke i mbajtur peshat, ngritni duart në drejtim të gjoksit.
  2. Zhvendosni peshën në këmbën e djathtë , shtyjeni kofshën prapa vitheve dhe zgjatni këmbën e majtë duke u siguruar që shputa e majtë mos të ngrihet mbi dyeshemenë.3. 3.Ndërsa këmba e djathtë nga ana tjetër duhet të jetë pothuajse pingul në dysheme.
  4. Pa pasur nevojë të ktheheni në pozicionin fillestar, zhvendosni peshën në këmbën e majtë dhe bëni të njejtin ushtrim. Përsëritni ushtrimin 10 herë me secilën këmbë./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...