-6.7 C
Priština
2.1 C
Zürich
More

  Nëse dëshironi të humbisni peshë, largojuni këtyre gabimeve gjatë përgatitjes së sallatave

  spot_imgspot_img

  Kur dikush dëshiron të humb peshë, më së shpeshti fillon dietën me konsumin e sallatave. Shumica e njerëzve që kanë mbajtur dietë, e dine se duhet t’i shmangen përdorimit të salcave kremoze për sallata, por gabimin e bëjnë të gjithë duke u përpjekur të hajnë më pak.

  Georgina Brennan, autorja e librit “Salad of the Day”, thekson se përdorimi i tepruar i vaj ullirit paraqet një kurth kalorik gjatë përgatitjes së sallatave.

  – Vaji i ullirit është aq i shijshëm saqë përdoret në të gjithë përbërësit – mund t’i skuqni specat me të, rrushi ruhet në të, ullinjtë etj. Ky është mashtrimi më i madh, pohon ajo.

  Në vend që të përdorni produkte me bazë të vajit, Georgina këshillon gjëra tjera që zëvendësojnë vajin, ndërsa nuk e humbin fare shijen.

  Në vend të konsumit të peshkut ton në vaj ulliri, mund të bleni atë të përgatitur me lëngun e saj, në vend që të tiganisni speca në vaj, mund t’i hani ato të freskët, në vend të ullinjve jeshil që kanë më shumë vaj, mund t’i konsumoni ullinjtë e zinj.

  Përveç kësaj, ajo propozon që të përdorni domate të freskëta, fasule dhe tranguj të përzier të gjithë së bashku dhe sipër duke i vënë disa feta djathë.

  – Nuk është patjetër të hidhni shumë djathë. Gjithçka duhet të jetë me masë, pa mos e tepruar – thekson ajo.

  Gjatë përdorimit të salcave për sallata, rekomandohet të hidhet sasi shumë e vogël.

  – Tek salcat mund të përdorni vaj ulliri, por ju vendosni se sa. Dhe, mos hidhni shumë salcë në sallatë duke e mbuluar atë, por thjeshtë spërkatni nga sipër sa për t’i dhënë shijen – këshillon ajo./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...